Вотът на поколенията: Какви са очакванията след изборите?
Има ли разлика в очакванията на различните поколения след изборите? Какво вещаят предизборните нагласи? Какви са надеждите за бъдещето в България, за смисъла да изразиш гражданска позиция и още - разказва репортерът Анелия Джамбазка.
Изборният ден вече е в ход, а резултатът след него е повече от очакван. И в този ден пред урните застават младите, които гласуват с надежда за бъдещето. И възрастните, с опита на миналото. Срещаме ги, за да разберем какво избират и как виждат България сега и в бъдеще.
Смятам, че щом имаме правото и ни е дадена тази възможност, всеки трябва да се възползва от това да изкаже своето мнение, да даде глас в обществото. Нали ние избираме.
Боряна е едно от децата, които ще гласуват за първи път и смята, че именно с гласуване може да определим бъдещето на страната. Повечето от съучениците ѝ в столичното 119-то СОУ „Акад. Михаил Арнаудов“ също смятат така.
Дори и да нямате изявен лидер за когото да гласувате, пак е важно да изберете по-малкото зло, отколкото никакво и след това четири години да негодуваме, че нищо не се променя.
Ако човек не гласува, не желая да ми се причислява гласа към партии, които не би трябвало да са във властта.
С бягство нищо няма да се оправи и така просто бягаме от реалността.
Ангажирани с бъдещето на страната са и тези дами от спортен клуб „Здравец“ в столичния район Красно село. Тук се срещат Красимира, Недка и Теменужка. Освен тях, в клуба членуват общо петдесет дами, които всяка седмица правят сутрешна гимнастика. Освен общата мечта да имат зала, в която да спортуват и през зимата, споделят и очакванията си към новия кабинет.
По-отговорни хора да изберем и вече нещата да тръгнат на някъде. Засега не вървят, ама да тръгнат на някъде.
Трябва да се оправи, трябва да спре корупцията, трябва някак за младите да има работа. Имам двама внуци и двамата са IT специалисти. Единият завърши в Лондон и остана там, защото не вижда реализация. Малкият е в Швейцария, сега магистратура кара, ще се върнат, не казват че няма, но трябва да се оправи положението.
Освен пенсиите, за които непрекъснато се правят някакви опити от правителството, не ги отричаме. Тази актуализация, за която се говори и преизчисляване на пенсията, е полезно за хора които за еднакъв труд получават еднакво заплащане и съответно пенсии. В здравеопазването също има какво да се направи по профилактиката на възрастните хора.
С голяма доза оптимизъм и мечта за бъдеще в България, ще гласуват децата от 12-ти клас. А възрастните дами ще гласуват с голяма надежда именно в тези деца.
Има какво да променим младите, и да изградим едно по-добро общество.
Бих искала да се направят реални промени в образованието, които да не са на хартия.
Има изход ако сериозни хора застанат на мястото, и започнат да се интересуват малко повече от реновирането на държавата, за вкарването на нови закони, за увеличаване на заплати.
Според мен има много неща, които да се променят, пътищата, бедността в държавата.
Бих искал да се оправят пенсиите на нашите баби и дядовци, работа за нашите родители.
За мен е много важно да има промяна най-вече в здравеопазването. Както всички видяхме, много неподготвени се оказаха болниците, лекарите и правителството при посрещането на ковид кризата.
А за възпитаването на отношение към държава и нейното бъдеще на тези деца се грижат учителите им. От две години, в програмата на учениците е заложен предметът „Гражданско образование“. В 119-то училище то се преподава от учителя Никола Шопов.
Защо гражданското образование е важно да присъства в програмата на съвременния ученик? - Защото ги учи на активна гражданска позиция, как да отстояват своите права, и в крайна сметка какви правомощия получават като граждани на република България. Основно се набляга на демокрацията, видовете демокрация, гражданското участие. Учениците са наясно защо трябва да гласуват, как да упражнят своя вот, и в крайна сметка за какво гласуват.
За Eurnews Bulgaria Анелия Джамбазка.