Адв. Величков: Прокуратурата определяше поведението на спецсъда
Фигурата на главния прокурор е проблем, защото той може да се държи като политическа фигура. Главният обвинител до голяма степен може да определя поведението на съда, а това е опасно.
Tова заяви в студиото на Euronews Bulgaria председателят на инициативата "Правосъдие за всеки" адв. Велислав Величков.
Нещата, които повтаряме от 7 години, че трябва да се променят касаят Конституцията. Моделът на съдебната власт е конституционно заложен. Там са заложени пороците, които пречат на ефективността, прозрачността и обективността на съдебната система.
Там е заложено единоначалието в прокуратурата, където всички са подчинени на по-горния прокурор, но по-важното – всички заедно на главния прокурор. Той е само административен ръководител на административните ръководители. С възможността му да се намесва на всички нива чрез административните ръководители, той може да дава знаци, да спира, да прекратява чрез своите подчинени определени наказателни производства. А това е най-опасното, защото не подлежи на съдебен контрол.
Самият господин Гешев се хвали с 97% осъдителни присъди, но това са присъдите от конвенционалните съдилища. Те не включват специализираните, които бяха закрити.
Проблемът на специализираните съдилища беше, че прокуратурата до голяма степен определяше и поведението на съда. В някаква степен той се беше превърнал в прокурорски съд, поради което не постигаше желания резултат. Особено на втора инстанция част от присъдите бяха изменяни или отменяни. Стигна се и до касационен контрол и пълна отмяна на някои присъди.
Някои от най-емблематичните дела на специализирания съд, като например това за КТБ, все още е много далеч от приключване на първа инстанция.
Законопроектът, който предвижда съдебен контрол върху фигурата на главния прокурор в момента е на експертна оценка във Венецианската комисия за демокрация чрез право, която вероятно ще даде своето становище през октомври и ще се върне точно на време в Министерство на правосъдието, за да може настоящия служебен или бъдещият редовен министър да прецени дали го внася в Министерски съвет и оттам в Народното събрание. Тоест тук има една голяма въпросителна. Може да има положително експертно становище, но дали ще има политическа воля, той да бъде внесен в следващия парламент и дали там ще има мнозинство, което да го приеме, е много тежък въпрос. Какъвто тежък въпрос е дали ще може да се избере парламентарната квота на ВСС и тук стигаме до най-голямата криза.
Вижте цялото интервю във видеото.