Голяма проамериканска кампания беше свалена от социалните медии
Голяма проамериканска пропагандна кампания беше свалена от социалните медии.
Според доклад на Graphika и Stanford Internet Observatory, Twitter и Meta (компанията собственик на Facebook и Instagram) са премахнали десетки акаунти, използвани за популяризиране на интересите на САЩ в чужбина.
Тези акаунти са били насочени към аудиторията в Близкия изток и Централна Азия на множество езици.
Те са популяризирали идеите на САЩ и техните съюзници, като едновременно са се противопоставяли на страни като Русия, Китай и Иран.
Един от примерите, използвани от изследователите, е как тази кампания представя инвазията на Русия в Украйна пред различни аудитории.
Шелби Гросман, изследовател от Stanford Internet Observatory, в интервю за Euronews казва:
Интересно беше как са го адаптирали в различните държави. Например, когато са се насочили към хората в Иран, те са говорили за това как иранското правителство продава дронове на Русия, за да убива невинни цивилни, и че сътрудничеството на Иран с Русия вреди на иранците
Междувременно, когато тези акаунти са се насочвали към потребители в централноазиатските държави, са публикували изявления от рода на
"Русия нахлу в Украйна, вие сте следващите! Трябва да се противопоставите на Русия сега."
Кампанията е аналогична на общите пропагандни тактики, използвани срещу Запада от страни като Русия или Иран.
Шелби Гросман каза, че дори е била изненадана от това колко обикновена е била тази кампания:
"Бях шокирана, че тактиката, която видяхме, че се използва, беше идентична с тактиката, използвана от авторитарни режими", каза тя.
Тези акаунти са използвали класически тактики за онлайн пропаганда, като например създаване на фалшиви акаунти, генериране на профилни снимки с помощта на изкуствен интелект.
Понякога понякога въпросните акаунти се представяли и за независими новинарски медии, като публикували кратки видеоклипове, мемета и политически карикатури, които според изследователите са много разпространени тактики.
Все още не е ясно кой стои зад операцията. В доклада се казва, че от Twitter са определили САЩ и Обединеното кралство като "страни-организаторки ", докато от Meta е заявиха, че САЩ е отговорна за мащабната операция.
Като цяло тази кампания е претърпяла успех. По-голямата част от публикациите във фейсбук и туитър са получили не повече от няколко харесвания или споделяния.
"Този доклад показва границите на неавтентичните тактики за изграждане на влияние онлайн. Наистина е трудно да се постигне ангажираност, когато се използват такива тактики", каза Шелби Гросман.