Euronews Сега

Александра Тоткова стана първата българка световна шампионка по спортно катерене

От Венислав Григоров Венислав Григоров Стажант
Alexandra Totkova

Александра Тоткова стана първата българка световна шампионка по спортно катерене. Тя триумфира в своята коронна дисциплина - трудността в надпреварата за юноши и девойки (16-17г.).

Полуфиналът и финалът на планетарния шампионат в трудността при девойките се проведоха в предпоследния ден на шампионата. Родната състезателка отново демонстрира много високо ниво и заслужено грабна златото. Сара Копар от Словения беше другата състезателка във финала, която успя да изкатери маршрута до горе, но с първото си място в полуфинала Алекс спечели титлата на шампионата. На третата позиция завърши корейката Гаюнг Оу.

Това е трети медал на Алекс от световно първенство при девойки, комплектът вече е пълен, след сребърния и бронзов медал през 2019 г. в групата на 14-15-годишните. Световната титла е и втора за България в катеренето след златото на Николай Русев в боулдъра при юношите до 15 години на шампионата на планетата във Воронеж (Русия) през 2021 година.