Политика

ДБ обвини кабинета в завой към „Газпром“, Стоянов отрича

От Георги Колев Георги Колев Редактор

Служебният кабинет реставрира зависимостта от Кремъл и “неизбежно” води страната към тежка газова криза.

Това се казва в позиция на “Демократична България”.

Демократична България” се обявява категорично против връщането на “Газпром” като доставчик на газ за България и настоява за ясна позиция по действията на служебното правителство от всички политически сили, които се определят за изповядващи евроатлантически ценности. Призоваваме тишината на политическите сили, които ще участват в предстоящите парламентарни избори, да спре и да отворим широко очите си за настъпващото предателство на служебния кабинет.

 

Nikola Stoianov (1) Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов. Снимка: БГНЕС

В никакъв случай не бих нарекъл завой към "Газпром" да държим всички опции отворени. Не е добре да затваряме някоя опция. Диверсификация не означава да затворим едни опции и да гоним други. Диверсификация за нас означава всички опции да са отворени, да преговаряме, да доставяме по всички възможни маршрути“, отговори министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов преди Годишната среща на икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси, предаде БГНЕС.

 

Служебното правителство продава България, като неотклонно се опитва да върне страната в зависимост от Кремъл

Със съзнателно “пропускане” на възможности да осигури газови доставки от други източници, включително и вече договорени, кабинетът “Донев” използва най-ефективното оръжие – страха и манипулацията, за да убеди обществото в неизбежността на завръщането към “Газпром”, се казва в декларацията на ДБ.

Правителството се скри зад представители на работодателите и синдикатите в реализирането на очевидния план за връщане към руската газова зависимост. Направи българския бизнес и работещите говорители на техните неверни и откровено лъжливи твърдения. Кабинетът “Донев” се доказа като основно оръжие на Кремъл в хибридната война в България и авангард във войната на Путин с демократичния свят.

Поискаха преговори с „Газпром“, защото това били най-добрите цени – едно дълбоко невярно твърдение. Очевидно доставките по азерския договор са с пъти по-благоприятни ценови условия, защото зависят от цената на петрола. Руският газ по договора, валиден до края на годината, няма да е чувствително по-евтин от всеки друг газ, защото 70 на сто от цената му се формира от борсата, а там цената расте. От нахлуването на руските войски в Украйна Путин шантажира европейските страни с пускането и спирането на газ, с което доказа, че Кремъл не е надежден партньор, за какъвто петата колона на руските интереси претендира.

Връщането към договора с “Газпром” ще зачеркне шансовете на България да търси неустойки за това, че едностранно бяха променени условията за плащане през април. Ако България изпълни руските условия и започне да плаща в рубли, ще изпитаме национално унижение, сравнимо с искането ни да станем 16-а съветска република.

Призоваваме правителството спешно да изработи план за компенсиране на домакинствата и бизнеса, като строго се таргетират според степента на претърпени преки вреди за бизнеса и ясен критерий за енергийна бедност за домакинствата. Да се създадат ясни стимули за преминаване към друг вид гориво, там където е възможно с цел допълнително намаляване на зависимостта ни от природния газ.

Демократична България” неведнъж е предупреждавала, че връщането към газови доставки от “Газпром” е пагубно за националните ни интереси. България не може да си позволи да се обвързва с основното геополитическо оръжие на имперския режим на Путин. Продължаваме да настояваме да се осигурят алтернативни доставки, каквито възможности има и неведнъж сме ги посочвали.

Свидетели сме на “неизбежна” продажба на България и реставрация на зависимостта от Кремъл в крещящата тишина на всички декларирали се проевропейски и демократични партии.

 

“Демократична България” пита кабинета на Президента на Република България:

1. Кой ще поеме валутния риск, ако се приеме ултиматумът на Москва за плащане в рубли?

2. Колко и какво ще загуби България отказвайки се от възможността да поиска компенсации за неизпълнение на договора от страна на Русия, ако сега приеме ултиматума за плащане в рубли и се откаже от оригиналните условия по договора?

3. Как рискът Москва да ограничи или спре доставките през зимата не ни хвърля в сериозна газова криза?

4. Чии интереси обслужи, отказвайки 6 от 7-те танкера, част от действията на Европейската комисия по осигуряване на алтернативен газ за Европа?

5. Защо служебното правителство не поиска от Гърция и Турция свободни слотове за втечнен газ на най-високо политическо ниво?

6. Какво не знаем, за безрезервната вяра на служебното правителство в геополитическото оръжие на Кремъл наречено “Газпром”?