Култура

Вирусолог: Обикновено постигаме върховите стойности на грипа в края на януари или през февруари

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Кога ще настъпи пикът на грипа и острите респираторни заболявания у нас? И как топлите зими и мръсният въздух помагат на вирусите да ни разболяват по-лесно?

Отговорите на тези и още въпроси дава в ефира на "Добро утро, Европа" вирусологът проф. Радостина Александрова

„Обикновено върховите стойности на грипа ги постигаме през края на януари или февруари по-скоро. Тук е важно да кажем, че респираторните вируси, които обичайно доминират в този сезон, големите играчи, каквито са респираторен синцитиален вирус, грипния вирус, вече и COVID-19, още взето гледат да си разминават пиковете във времето. Явно в хода на еволюцията са успели да се научат по някакъв начин как да се разпределят във времето и пространството, така че да не си пречат взаимно. Респираторно синцитиалния вирус обикновено изпреварва грипа. Неговият пик е в края на декември, началото на януари и след това пък е този на грипа. SARS-CoV-2, тъй като все още не е излязъл от пандемичната си роля, все още не се е установил категорично. За разлика от останалите коронавируси, които предпочитат студените месеци, виждаме, че SARS-CoV-2 може да предизвика вълнение във всеки един сезон на годината“, обясни проф. Александрова.

„От инфекциозните заболявания, които познаваме, сме се разделили напълно с едрата шарка, което е станало с ваксина. А другото е SARS-CoV-1 - не толкова далечният братовчед на този, който предизвиква COVID-19, който се появи в края на 2002 година и от средата на 2004 година повече не е бил засичан. Любопитното е, че едната от линиите на B-грипния вирус, Ямагата, също не е откривана от март месец 2020 година“, коментира тя.

„Съвсем обичайно е най-уязвимите групи да са децата и възрастните хора, не само тук. Разбира се, когато става дума за респираторни заболявания, винаги можем да добавим и бременните жени, поради самата анатомия и физиология на бременността и да не забравяме хората, които имат съпътстващи заболявания, които имат проблеми с имунния отговор. Те също могат да бъдат доста сериозно засегнати“, поясни проф. Александрова.

Тя заяви, че винаги има смисъл човек да си сложи противогрипна ваксина.

Целият разговор вижте във видеото.