Общество

Климатичните промени и бракониерството водят до изчезване на животински видове

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Носорогът неволно се е превърнал в символ на тежкото състояние на световната дива природа. При големите еднороги носорози, както и при черните носорози се наблюдава спад на популацията. Повечето от тези загуби са настъпили в Южна Африка, където се намира най-голямата популация на континента. От всичките пет вида носорози в света са останали по-малко от 28 000 индивида.

Те продължават да са изправени пред множество заплахи, включително загуба на местообитание. Но бракониерството остава най-голямата заплаха, главно поради убеждението, че роговете на носорозите притежават лечебни свойства.
През юни южноафрикански изследователи направиха още една крачка напред в битката за спасяването на вида. Те инжектираха радиоактивен материал в рогата на 20 носорога като част от изследователски проект, целящ да намали бракониерството.

Това, което току-що видяхте тук, е нещо напълно ново. Сега използваме радиоизотопи, поставени в рогa, за да го обезценим в очите на крайните потребители. Защото трябва да направим нещо ново и различно, за да намалим бракониерството.

Джеймс Ларкин, директор на отдела по радиационна и здравна физика в университета Wits

През 2024 г. борнейският слон е включен в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата. Влизайки за първи път в списъка с незабавна оценка „застрашен“, редкият подвид се оценява на едва 1000 останали индивида. Броят на тези специфични слонове бързо намалява през последните години.

Нарастването на човешката популация означава, че слоновете са по-склонни да навлизат в доминирани от човека ландшафти в търсене на храна. В много случаи тези случаи водят до увреждане на реколтата. Широкото изсичане на горите на Борнео също е унищожило по-голямата част от местообитанията на борнейските слонове, твърди oрганизацията.

А в Бразилия двама южноафрикански биолози продължават мисията си за спасение на емблематичните сини папагали ара - един от най-критично застрашените видове в света. Кромуел Пюърс и съпругата му Кандис са посветили по-голямата част от живота си на развъждането на сини папагали и връщането им в природата.

 

 

Синята птица изглеждаше нещо, което всеки искаше да вземе в ръцете си. Този цвят се среща много рядко в дивата природа и затова се бракониерства.

Кромуел Пюърс, биолог

Папагалът е бил рядък още през 19 век. Обявен е за изчезнал в дивата природа през 2000 г., когато единственият оцелял мъжки екземпляр изчезва след десетилетия на бракониерство и унищожаване на местообитанията.

Първоначалната територия на птиците се припокрива с това, което наскоро беше официално обявено за първия сух климатичен район в Бразилия.