Общество

Белгия забранява вейповете за еднократна употреба

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор
Belgium Electronic Cigarettes Smoking AP Снимка: AP

Водещата роля на Белгия в забраната на вейпове връща дебата за електронните цигари на първо място в дневния ред. От 1 януари 2025 г. устройствата ще бъдат напълно забранени в страната, като се очаква и други страни в Европа да ги последват. Очаква се Обединеното кралство, което вече не е член на ЕС, да въведе забраната през юни. Електронните цигари и другите устройства за изпаряване обикновено нагряват разтвор, съдържащ никотин, в пара, която се вдишва. Количеството на никотина варира в широки граници: някои държави определят ограничения за количеството му. Регламентът на Европейския съюз (ЕС) ограничава съдържанието на никотин до 1,7 %.

Започнах да използвам електронни цигари, защото смятах, че това ще намали консумацията на нормални цигари. Но това изобщо не се получи, защото мога да ги пуша навсякъде. Така че всъщност това ме кара да искам да пуша повече. А що се отнася до екологичната гледна точка, това също не е добре. Те трябва да се изхвърлят постоянно.

Маел Рено, студентка в Брюксел

Популярността на вейповете за еднократна употреба се дължи на тяхната евтина цена в сравнение с устройствата за многократна употреба. Критиците твърдят, че това ги прави привлекателни за младежите, които са привлечени и от различните плодови и сладки аромати, които производителите използват.

При тези устройства за еднократна употреба всичко е свързано с цената. Така че предпочитам тях. Мога да си купя едно само за 5 евро.

Емануел Фатаки, студент в Брюксел

Не всички магазини за вейп са против този ход на белгийското правителство. Собственикът на магазин Стивън Померанк приветства идеята.

Мисля, че забраната на електронните цигари за еднократна употреба е нещо добро. Но отрицателната страна е екологичната, защото когато се изхвърлят батерии, много малко хора ги рециклират.

Стивън Померанк, собственик на магазин La Vapotheque

През март тази година Глобалният мониторинг на електронните отпадъци на ООН разкри, че по-малко от 22% от електронните отпадъци са документирани като правилно събрани и рециклирани, През 2023 г. Световната здравна организация призова за спешни действия за контрол на електронните цигари с цел защита на децата, както и на непушачите.