Учени установиха, че 2024 година е имала 41 дни с опасни горещини
Група учени твърдят, че хората по света са претърпели средно 41 допълнителни дни на опасни горещини тази година поради причинените от човека климатични промени. Анализът на изследователите от World Weather Attribution и Climate Central идва в края на година, която разбиваше климатичните рекорди. През тази година Земята преживя някои от най-горещите дни, измервани някога. За да направи своя топлинен анализ, екипът от международни учени доброволци сравни дневните температури по света през 2024 г. с температурите, които биха се очаквали в свят без климатични промени.
Това, което установихме, е, че средностатистическият жител на Земята е преживял 41 допълнителни дни на опасни горещини в резултат на изменението на климата през тази година. Това е само средна стойност. Най-бедните, най-слабо развитите страни на планетата са местата, които изпитват още по-високи стойности. Така че места като Гренада, Тринидад и Тобаго преживяват 150 или повече дни само през тази година, които са опасни нива на горещина. Можем да припишем директно на изменението на климата.
Според учените тази година е била предупреждение, че планетата се приближава опасно близо до определената в Парижкото споразумение граница за затопляне от 1,5 градуса по Целзий в сравнение със средната стойност от прединдустриалната епоха. Изследователите са проучили внимателно 29 екстремни метеорологични събития през тази година, които са отнели живота на най-малко 3700 души и са довели до разселването на милиони, и са установили, че 26 от тях имат ясна връзка с изменението на климата.
Откритието е унищожително, но напълно изненадващо. Изменението на климата наистина играе роля в повечето от изследваните от нас събития, като прави горещините, сушите, тропическите циклони и проливните дъждове по-вероятни и по-интензивни в целия свят.
Феноменът Ел Ниньо, който естествено затопля Тихия океан и променя времето по света, направи някои от тези метеорологични явления по-вероятни в началото на годината. Според изследователите топлите океански води и по-топлият въздух са подхранили по-разрушителните бури, а температурите са довели до много рекордни по продължителност валежи.