Правилникът за работа в НС бе приет – няма да има тестове за алкохол и наркотици (Обновена)
Въпреки че получи одобрението от временната парламентарна комисия за правилника на Народното събрание, в пленарната зала предложението на всяка пленарна сесия депутатите задължително да минават през медицинско кръвно изследване за употреба на алкохол и наркотични вещества не бе прието.
Предложението бе внесено от Павела Митова и Александър Рашев от "Има такъв народ“. То предвиждаше това да става по разпореждане на председателя на парламента или по инициатива на една трета от народните представители в случай, когато от поведението на даден депутат може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. "За“ бяха 61 народни представители (групите на "Възраждане“, ИТН, МЕЧ и един от ГЕРБ-СДС), 62 бяха против и 86 се въздържаха, предаде БТА.
Против текстовете гласуваха осем народни представители от ГЕРБ-СДС, 21 - от "Продължаваме промяната-Демократична България“, групата на "ДПС-Ново начало“ и петима от "БСП-Обединена левица“. Въздържаха се 53-ма от ГЕРБ-СДС, 13 от ПП-ДБ, четирима от левицата и групата на "Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Отпаднаха и предвидените санкции за депутат, който откаже да даде проба и за такъв, чийто тест е положителен.
Затова пък в правилника беше записано, че депутат, който умишлено уврежда материалната база в пленарната зала или в сградата на НС, може да бъде отстранен за повече от едно заседание, но за не повече от три.
Постоянните комисии в 51-вото Народно събрание ще бъдат 25, приеха единодушно депутатите. Комисиите запазват наименованията си от предишния 50-и парламент.
Народните представители гласуваха още постоянните комисии да разглеждат законопроектите не по-рано от 72 часа от получаването им от членовете на съответната комисия, освен ако няма друго решение.
Отхвърлено беше предложението за сливане на Комисията по външна политика и Комисията по европейски въпроси, както и предложението Комисията по електронно управление и информационни технологии да се казва "Комисия по електронно управление и държавна администрация".
Преди това депутатите приеха наименованията на парламентарните групи да се изписват на електронното табло с абревиатура, ако пълното им наименование е съставено от повече от една дума. Предложението беше направено от Тошко Йорданов от "Има такъв народ" и одобрено със 141 гласа "за", 30 "против" и 32 "въздържал се" По този начин групата около Ахмед Доган „Демокрация, права и свободи – ДПС“ ще бъде изписвана като ДПС-ДПС, а „новото начало“ на Пеевски ще ползва абривиатурата ДПС-НН.
По законопроекти, които се отнасят до съдебната власт, председателят на водещата комисия изисква становище от Висшия съдебен съвет. По искане на "Възраждане“ отпадна досегашният запис за становище и от Висшия прокурорски съвет.
Беше въведено и изискването за оценка за пропорционалност на законопроектите, внасяни от народните представители, съгласно директива на Европейския парламент и на Съвета. Това означава, че когато има законодателство за регулираните професии, внесено от депутатите, ще може да се извършва предварителна оценка на пропорционалност, за да не се завежда наказателна процедура срещу България, обясни председателят на временната комисия Христо Гаджев.
След дебати не бе прието и предложението на ПП-ДБ неправителствени организации да могат да предлагат членове на регулаторите.
Правилникът за дейността на Народното събрание беше приет след близо седемчасово заседание.