Политика

Прокурори и следователи се обявиха срещу предложените промени в Закона за съдебната власт

От Euronews България Euronews България

Асоциацията на прокурорите в България и Кaмарата на следователите възразиха срещу предложените промени в Закона за съдебната власт. Магистратите са против да се бави процедура за избор на нов Висш Съдебен съвет. Според тях, внесените текстове противоречат на Конституцията.

 

Прокурори и магистрати се обявиха срещу внесения от представители на "Продължаваме промяната - Демократична България" законопроект за промени в Закона за съдебната власт. Магистратите са категорични, че непопълването на квотата на ВСС, води до хаос в съдебната власт.  

"Вместо незабавно да бъде стартирана открита и прозрачна процедура за избор на нов ВСС, чрез внесения законопроект практически се цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система. Приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение."

Задължението за избор на парламентарна квота във Висшия съдебен съвет тежи върху Народното събрание от момента на изтичане на мандата на настоящия съвет, вече повече от две години. Съгласно установения конституционен ред Народното събрание няма право да извършва преценка дали да упражни своите правомощия, а е задължено да го направи, категорични са магистратите. 

„Конституционно предвидените правомощия на държавни органи не могат да се отнемат с бездействие на друг орган. Неизпълнението на задълженията на законодателната власт, вменени от Конституцията и ЗСВ, не може да бъде коригирано чрез възпрепятстване възможността на ВСС да изпълнява правомощията си, посочени в Основния ни закон, в пълен обем. В този смисъл проектът не е съобразен с Конституцията."

Според прокурорите и следователите в страната прави впечатление, че в предложениет промени има недостатъчна правна прецизност, лоша законодателна техника и изкривяване на смисъла на препоръките на Венецианската комисия, като според тях почеркът е сходен с този при последните промени в Конституцията.