Общество

Анализ на Меглена Плугчиева и Момчил Инджов за ползите от приемането на България в Шенген

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ
Global_And
Николай Грозданов Николай Грозданов Международен редактор

След 13 години вчера се поздравихме с исторически момент за страната. Вече сме в Шенген заедно с Румъния.

Какво и кога ще се промени за страната ни говорят в ефира на "Добро утро, Европа" дипломатът и бивш вицепремиер Меглена Плугчиева, а на пряката линия от Брюксел е кореспондентът на Клуб З – Момчил Инджов.

"Основните страни членки в Шенген и в Европейския съюз по техни вътрешно-политически причини отложиха приемането на страните в Шенген. Поради това можем наистина да говорим за присъединяването ни като исторически резултат, историческо събитие. България и Румъния бяха дискриминирани, защото в Европейския съюз и във общия вътрешния пазар има 4 основни свободи - свободно движение на хора, на стоки, на услуги и на капитали. Едната от тези свободи липсваше при нас и при Румъния и от това губеше нашата икономика", заяви Меглена Плугчиева.

"Онзи ден водещ вестник в Германия излезе със заглавие "Отварянето на границата ще помогне на бедната къща на Европа". Там бяха цитирани съответно анализи и на Виенския институт по международни икономически въпроси, които признаваха, че България е губила всяка година минимум по 1% от брутния се вътрешен продукт заради неприсъединяване към Шенген. Още по-голяма загуба и за Румъния. Това имаше големи измерения за нашата икономика", допълни тя.

"Унгария още в началото на председателството си на Съвета на ЕС, което започна на 1 юли, даже преди да започне, обяви за един от приоритетите си приемането на България и Румъния в шенгенското пространство. Това се случи на 19 юни 2024 година, малко преди да поемат председателство. Унгария обяви този приоритет и вече се зае сериозно. Виктор Орбан също го заяви в Европейския парламент в Страсбург през октомври, а само два дни след него вътрешният министър Шандор Пинтер обяви по време на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, че темата ще бъде включена в дневния ред", посочи Момчил Инджов.

 

Целия разговор вижте във видеото.

Вижте също меннието на Сайла Хайникоски от Финландски институт по международни въпроси по темата: