Николай Рашков, СМП: Най-добрият модел за Шенген е да има общ граничен контрол между България и Румъния
Часове преди решението да станем пълноправен член на Шенген. За очакванията на бизнеса говори в ефира на „Добро утро, Европа“ Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи.
"Мога да заявя от страната на индустрията, че ние сме абсолютно готови за това нещо. Нашите български превозвачи оперират в ситуацията без граничен контрол в Западна Европа от години. Стокообменът колкото повече бъде подкрепян, толкова по-добре и за нашата икономика. Припомням само едно изследване, което ние извадихме в началото на годината, което ясно показва, че загубите за нашата икономика са над милиард лева от неприемането ни в Шенген", заяви Рашков.
"При Русе, Дунав мост 1, има неотложен ремонт, който тече и би трябвало да продължи още около година и половина. Вторият много сериозен проблем, който ние имаме, е, че поради първия ремонт на Дунав мост, трафикът се отклонява към Видин. Отсечката от София до Видин, новия път, който се изгражда между Ботевград към Мездра, отсечката, отново получихме сигнализация, че ще бъде удължена, което поставя в една кошмарна ситуация всеки един превозвач, който пътува от София към Видин, да прави допълнителни между 100-150 км, за да може да стигне до пункта", разясни той.
"Коя е отговорната институция, която е проспала този момент, дали е било съзнателно или несъзнателно в ситуация на политическа динамика и такава криза, в каквато сме в момента? Ние всички като граждани, а пък и ние като индустрия сме потърпевши от това. Тук някой не е спазил сроковете за изпълнение. Друга институция не е контролирала изпълнението на тези ремонти, така че се оказваме в ситуация, в която сме на прага да влезем в Шенген с инфраструктура, която може би не е най-подготовената", посочи Рашков.
"Практичен въпрос, който всички колеги задават, е какъв ще бъде контролът. Дали ще бъде български и румънски или ще бъде общ, защото тези две ситуации са изключително различни. За нас най-добрият модел би бил да има общ контрол, т.е. една точка на проверяване, а не както до момента двете страни да проверяват за едно и също нещо“, подчерта той.
„Видин например е най-натовареният пункт в момента. Горе-долу трафикът там е малко под 30 000 преминавания на месец. Това, което се случва, е, че ние имаме български контрол от едната страна, след което имаме румънски контрол от другата страна. Абсолютно логично е всяка една приемаща държава да разчита на собствения си контрол. Надяваме се след няколко часа, бидейки пълноправни членове, този контрол да се обедини. Да имаме една точка на контрол. Това със сигурност би ускорило процеса на работа", допълни Рашков.
Целия разговор вижте във видеото.