Полицията в Сеул обискира офиса на президента на Южна Корея
Седмица след неуспешния опит на президента Юн Сук Йол да въведе военно положение миналата седмица, полицията в Южна Корея нахлу в президентската канцелария в Сеул. Осемнадесет следователи са иззели документи, свързани със заседанието на кабинета, проведено в нощта на обявяването на военното положение.
Обиските са най-новото развитие в южнокорейската политика. Президентът Юн, който остана на поста си въпреки гласуването на импийчмънт и многобройните призиви да се оттегли, е изправен пред множество разследвания от различни клонове на правителството по обвинения в бунт и държавна измяна.
По-рано бившият министър на отбраната на страната Ким Йонг-хюн, който пое отговорността за обявяването на военното положение, направи опит за самоубийство, докато беше в ареста. В момента Ким е държан в стая за охрана и „няма актуални здравословни проблеми“. На свой ред парламентът на Южна Корея прие предложение за назначаване на независим специален съветник, който да разследва президента.
В тази поправка към законопроекта за настояване за незабавен арест на висши държавни служители променихме броя на хората, които трябва да бъдат арестувани. Това е с цел да сведем до минимум хаоса, предизвикан от президента, и да възстановим международното доверие в Южна Корея.
Междувременно Северна Корея реагира на ситуацията в южната си съседка, като я оприличи на военен преврат и обвини Юн СУк Йол, че се опитва да управлява чрез „фашистка диктатура“. В статия в севернокорейския държавен вестник „Родонг синмун“ се казва, че „безумният акт“ на Юн „прилича на държавен преврат от ерата на военната диктатура отпреди десетилетия“. Родонг Синмун допълва, че събитията в Сеул са разкрили слабостта на южнокорейското общество.