„Бе резултат от отчаянието ми“: Южнокорейският президент се извини, но не подаде оставка
Изпадналият в затруднение президент на Южна Корея Юн Сук Йол се извини, но не пожела да подаде оставка заради обявеното от него военно положение, докато до гласуването за импийчмънт оставаха часове, а в Сеул бяха планирани масови улични протести, предаде БГНЕС.
Във вторник вечерта Юн зашемети нацията и международната общност, като въведе военно положение за първи път от повече от четири десетилетия и изпрати войници и хеликоптери в парламента.
Но депутатите успяха да отхвърлят указа, принуждавайки Юн да го отмени в една необикновена драматична нощ за страна, смятана за стабилна демокрация.
„Обявяването на военно положение е резултат от моето отчаяние като президент“, заяви той в телевизионно обръщение, което е първата му публична изява, откакто потопи страната в политически хаос.
„В процеса на работа обаче предизвиках безпокойство и неудобство за обществото. Искрено се извинявам на гражданите, които бяха силно притеснени“.
Опозицията и ключови членове на собствената му партия го призоваха да се оттегли, а парламентът трябва да гласува за импийчмънта му, въпреки че лидерът на опозицията Лий Дже Мюн заяви пред АФП, че не е ясно дали предложението може да бъде прието.
Полицията заяви, че очаква десетки хиляди протестиращи срещу Юн да излязат по улиците преди гласуването, като организаторите се надяват 200 000 души да присъстват.
В краткото си обръщение Юн не предложи да подаде оставка, а само заяви, че ще „повери на партията мерките за стабилизиране на политическата ситуация, включително и моя мандат“.
Неговата Партия на народната власт (ПНВ) е разделена по въпроса, като депутатите се придържаха към официалната линия, че ще блокират импийчмънта, дори и след като ръководителят на партията Хан Донгхун заяви, че Юн трябва да си тръгне, в противен случай Сеул рискува още по-голям политически хаос.
„Нормалното изпълнение на задълженията на президента е невъзможно при настоящите обстоятелства и предсрочната оставка на президента е неизбежна“, заяви Хан Донгхун пред репортери в началото на съботния ден.
Опозиционният блок има 192 места в 300-членния парламент, докато ПНВ на Юн разполага със 108.
Само осем депутати от управляващата партия трябва да се отклонят, за да може вотът да получи необходимото мнозинство от две трети, за да бъде приет.
Успешен вот би довел до временно отстраняване на Юн от длъжност в очакване на решение на Конституционния съд.
Полицията започна да разследва Юн и други лица за предполагаемо вдигане на бунт.
„Няма да отбягвам въпроса за правната и политическата отговорност във връзка с обявяването на военно положение“, заяви Юн по време на обръщението си.
Лидерът на опозицията Лий заяви, че речта на Юн е „много разочароваща“ предвид широко разпространените обществени искания той да се оттегли.
Речта му „само изостря чувството за предателство и гняв сред гражданите“, каза той и добави, че единственото решение на настоящия политически хаос е „незабавната оставка на президента или предсрочното му напускане чрез импийчмънт“.
Според проучване на общественото мнение, публикувано, подкрепата за 63-годишния президент е рекордно ниска - 13%.