Свят

Наредил арести на политици: И управляващите в Южна Корея поискаха отстраняване на президента

От Euronews България Euronews България

Лидерът на управляващата партия в Южна Корея Хан Дон-ху днес заяви, че президентът Юн Сук-йол трябва бързо да бъде отстранен от власт, разкривайки, че Юн е наредил арестите на видни политици по време на обявеното от него военно положение, което бе бързо отменено от парламента, предаде Йонхап, цитирана от БА.

Лидерът на Народната партия заяви, че има вероятност президентът отново да предприеме „радикални действия“, подобни на проваления опит за обявяване на военно положение, ако Юн успее да се задържи на поста си.

„Като се имат предвид новоразкритите факти, смятам, че е необходимо незабавно да прекратим правомощията на Юн Сук-йол, за да защитим Република Корея и нейния народ“, заяви Хан на извънредно заседание на ръководството на партията в Националното събрание.

Той изтъкна, че снощи е било потвърдено, че Юн е наредил на командващия контраразузнаването Йео Ин-хьон да задържи ключови политически фигури с мотива, че те са част от „антидържавни сили“, и дори е мобилизирал сили на разузнаването, за да ги задържи.

Хан изрази дълбока загриженост, че подобни „радикални действия“ могат да се повторят, ако Юн продължи да изпълнява функциите си на президент и това би изложило страната на „голям риск“.

По-рано Хан бе заявил, че ще работи за отхвърляне на искането за импийчмънт, внесено от опозицията, въпреки че разкритикува обявяването на военното положение и нарече действията на Юн „противоконституционни“, отбелязва Асошиейтед Прес. Сега изглежда обаче, че в крайна сметка управляващите ще гласуват за отстранява на държавния глава. Това се очаква да се случи в събота.

 

Една неизпълнена заповед за насилие

Началникът на Командването за специални бойни действия на армията на Южна Корея днес заяви, че не се е подчинил на заповедта на тогавашния министър на отбраната Ким Йон-хьон да изведе насила депутатите от сградата на Националното събрание по време на операциите по въвеждане на военно положение тази седмица, предаде Йонхап.

Генерал-лейтенант Kуак Чен-кун каза това в отговор на въпрос от опозиционни депутати какви инструкции е получил от началниците си, когато войските са били изпратени в Националното събрание след обявяването на военното положение от президента Юн Сук-йол във вторник.

„Тогавашният министър на отбраната Ким Йон-хьон ми нареди да изкарам хората в сградата на Националното събрание навън“, заяви командирът.

„Не изпълних тази задача, въпреки че знаех, че това ще представлява неподчинение, защото въз основа на моята преценка извеждането на депутатите навън насила беше очевидно незаконно действие“, каза още той.

На въпроса какви заповеди е издал на подразделението си, командирът заяви, че е забранил да се дават бойни патрони на войниците, тъй като по време на разполагането им е станал свидетел на „неоправдани сцени“.

Той каза още, че ще откаже да изпълни всяка нова заповед за налагане на военно положение.

Президентската канцелария заяви, че президентът Юн Сук-йол не е издавал заповед за арест или задържане на депутати.

Междувременно министерството на отбраната на Южна Корея съобщи, че е отстранило от длъжност трима висши командири, участвали в операцията по въвеждане на военно положение, при която в парламента бяха изпратени войски, предаде АФП.

„Министерството на отбраната извърши разделяне и временно преустановяване на изпълнението на задълженията на трима служители на ключови длъжности ..., свързани с настоящата ситуация, считано от 6 декември“, казаха от министерството.

 

Импийчмънт на хоризонта

Опозицията внесе искане за импийчмънт, което се очаква да бъде гласувано късно вечерта на 7 декември. За импийчмънт на президента е необходима подкрепата на две трети от Народното събрание, или на 200 от общо 300 депутати. Опозиционните партии контролират общо 192 депутатски кресла. Отхвърлянето на военното положение от парламента беше прието единодушно в сряда с подкрепата на 18 депутати от Народната партия, които принадлежат към анти-Юн фракция в партията.

Ако искането за импийчмънт на Юн бъде прието, той ще бъде временно отстранен от длъжност, докато Конституционният съд реши дали да го отстрани от длъжност окончателно или да възстанови президентските му правомощия. Премиерът Хан Док-су ще поеме изпълнението на функциите му.

Основната опозиционна Демократична партия заяви, че депутатите ѝ са в готовност, след като са получили много съобщения за евентуално ново обявяване на военно положение, съобщи Йонхап. Опозиционната партия ще проведе извънредно заседание тази сутрин. Лидерът на партията И Дже-мьон също призова Юн да бъде отстранен от власт колкото се може по-бързо и заяви, че той е злоупотребил с властта си и е „организатор на бунт“.

И нарече издаването на указа за военно положение акт "на въстание“ и „преврат, организиран от лоялисти с цел запазване или укрепване на властта“, обвинявайки Юн, че е „ръководител на явен бунт“. Той призова за бързо разследване на случая, като заяви, че престъпленията, свързани с бунт, са изключени от президентския имунитет от наказателно преследване.

Междувременно Държавния департамент на САЩ съобщи, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън снощи е разговарял с южнокорейския си колега Чо Те-джул и е приветствал отмяната на военното положение, заявявайки, че очаква демократичният процес да надделее в страната, предаде Ройтерс.

 

Очакват се 200 000 да участват в митингите на 7 декември

Десетки хиляди души в Южна Корея се очакват на митингите на 7 декември срещу президента Юн Сок Йол, съобщи полицията. Организаторите прогнозират, че на демонстрациите се присъстват около 200 000 души, предаде АФП.

„Мащабно събиране и марш, включващи десетки хиляди участници, ще се проведат в центъра на града и район Йеуидо (в Сеул) в събота (7 декември), и ще бъдат наложени ограничения на трафика на някои улици“, обяви столичната полиция.

Говорител за Национална полицейска агенция на Корея заяви, че организаторите очакват „приблизително 200 000“ души да се включат.