Общество

70% от повърхността на Земята е засегната от засушаване, твърди ООН

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Голяма част от земите на планетата пресъхват и увреждат способността на растителния и животинския свят да оцелява. Това твърди нов доклад на ООН. Изследването беше публикувано по време на срещата на върха на ООН в Рияд, Саудитска Арабия, посветена на борбата с опустиняването, Това са били някога плодородни земи, които се превръщат в пустини поради по-високите температури в резултат на предизвиканото от човека изменение на климата, липсата на вода и изсичането на горите. В доклада се посочва, че от 1970 г. до 2020 г. повече от три четвърти от сушата в света е била по-суха в сравнение с предходния тридесетгодишен период. По време на преговорите, които започнаха миналата седмица и трябва да приключат в петък, държавите обсъждат как по-добре да помогнат на света да се справи със сушите. 

Засушаването се увеличава в световен мащаб. Повече от 70 % от повърхността на Земята е засегната от по-сух климат. Освен това повече от 3% от влажните райони на Земята са се превърнали в сухи, безводни земи.

Серхио Висенте-Серано, съавтор на доклада

Висенте-Серано заяви, че тъй като атмосферата се нагрява поради изгарянето на въглища, нефт и газ, което води до затопляне на планетата, това води до по-голямо изпарение на земята. Така водата става по-малко достъпна за хората, растенията и животните, което затруднява оцеляването им.

Около 2,2 милиарда души живеят в сухи земи. И като се има предвид прогнозираното развитие на населението и прогнозираното развитие на засушаването, се предвижда, че вероятно климатичните промени ще засегнат повече от 4 милиарда души. 

Серхио Висенте-Серано, съавтор на доклада

В доклада се казва, че земеделието е особено застрашено, тъй като по-сухите земи са по-малко продуктивни и вредят както на добивите, така и на наличието на храна за добитъка. Това може да доведе до продоволствена несигурност за общностите по света.

Засушаването води и до по-голяма миграция, тъй като непостоянните валежи, деградиращата земя и честият недостиг на вода затрудняват икономическото развитие на регионите или държавите. В доклада се казва, че тенденцията е особено забележима в някои от най-сухите райони в света, като Южна Европа, Близкия изток и Северна Африка и Южна Азия.