Общество

Атанас Илков за случая „BETL“: Става дума за пирамидална структура, свързана с измами

От Euronews България Euronews България
Atanas Ilkov Vanya Hristeva BGNES Снимка: БГНЕС

В дирекция „Киберсигурност“ – ГДБОП са получени над 20 сигнала по случая „BETL“. Най-вероятно става дума за пирамидална структура, свързана с измами. Това съобщи министърът на вътрешните работи Атанас Илков, който присъства на съвместен брифинг с прокуратурата, Агенция „Митници“ и НАП за разкрита престъпна схема за фиктивни сделки с гориво, написаха от пресцентъра на Министерство на вътрешните работи.

По всички получени сигнали, служителите на дирекция „Киберсигурност“ и ГДНП, с активното взаимодействие с Европол, извършват проверки, допълни още Илков. Той апелира към засегнати от схемата да подават сигнали, за да може да се установи цялостната ѝ престъпна дейност.

Разкрита е схема за данъчни престъпления чрез използване на документи с невярно съдържание при осъществяване на фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз. Нанесените щети на държавния бюджет са за милиони левове, засегнати са и чужди интереси, съобщи на пресконференцията Ваня Христева, окръжен прокурор на Пловдив.

Дружества, данъчно задължени лица, се възползват от възможността, позволяваща освобождаване от акциз на стоки въз основа на ратифициран международен договор със САЩ, без дружествата да имат право и ползвайки неистински документи. Дружествата декларират доставки до полеви учебен полигон "Ново село", американска база, на дизелово гориво в огромен размер и нулева акцизна ставка, обясни Христева.

Тя уточни, че днес в страната се извършват множество претърсвания и изземвания. Схемата е действала от 2019 г. до 2024 г.

Сигналът по случая е постъпил преди седмица от митническите власти. Това се е случило, след като преди това от агенция „Митници“ са се обърнали към посолството на САЩ, откъдето са потвърдили техните съмнения, че използваните документи за сделките са неистински и неверни. Директорът на агенцията Георги Димов посочи, че случаят е добър пример за внедрен нов технологичен модел с изкуствен интелект за предотвратяване, контролиране, превенция и борба с престъпления. По случая са възложени ревизионни производства, добави той.

Избегнатото е плащане на акциз за над 9.5 млн. лв., като това е законовият период, в който те могат да извършват такава проверка, посочи Димов.

Прокурорите уточниха още, че свързани със схемата за доставка на гориво са трима българи, двама собственици на дружества и един служител. Предстои повдигането на обвинения спрямо тях. Прокурор Лазарова допълни, че все още се установява горивото за какво е било използвано и дали е било продавано на бензиностанции в страната.