Общество

„Диагноза: Здраве“, еп. 3: Какви са рисковете от безконтролната употреба на екрани при децата и какво представлява онкофертилитетът?

От Десислава Хаджиева Десислава Хаджиева Водещ

В днешния епизод на предаването ще потърсим отговор на въпроса колко време е нормално да прекарват децата ни пред екраните и какви са последиците от безконтролното използване на електронни устройства.

В началото на 2024 година Съветът за електронни медии (СЕМ) публикува доклад за потреблението на медийно съдържание на децата в България. Измежду данните има някои особено притеснителни, особено при по-малките бебета и деца:

60.4% от бебетата използват смартфон по средно 2ч 36м на ден, въпреки че в световен план препоръките са в тази възраст да не присъстват никакви екрани;

46.2% от бебетата и 51.7% от децата между 3-5 години използват платформата Tik Tok, която е предназначена за деца на минимум 13 години, поради съдържанието, което се намира в нея;

Едва 15.7% от най-малките (0-2 години) в България не използват електронни устройства.

По темата говори Александрина Георгиева от Фондация "Офлайн кидс".

В рубриката "Младите лекари" ще обърнем внимание на една сравнително нова област в медицината, а именно онкофертилитета. Мисията на д-р Мила Кайрякова и д-р Димо Манов е да помогнат за съхраняване на репродуктивните способности при младите хора, които се сблъскват с диагнозата „рак“, и да дадат надежда, че въпреки заболяването и възможните странични ефекти от терапиите, има път към сбъдването на мечтата за дете. 

Гледайте целия епизод на във видеото.