АИКБ: Има недостиг на квалифицирани кадри
Проблемите с човешките ресурси и намирането на квалифцирани кадри, постъпващи на пазара на труда, се задълбочават през последните 5 години. От Асоциацията на индустриалния капитал в България алармират, че проблемът е не само в качествен, но и в количествен апсект.
На българският пазар не достигат почти 250 хил. души. Има доста сериозно разминаване между вижданията на родители и деца за това кои професии са перспективни и всъщност оценката на пазара на труда и професиите от хуманитарния клас, на юристите, на икономистите, на ПР-ите, където децата завършват с високи оценки, всъщност на пазара на труда, биват оценявани с по-ниски заплати, в сравнение с такива търсени специалности като инженери, проектанти, в металообработването, в машиностроенето, в металургията, ако искате, където дори деца с по-ниски резултати в дипломата се реализират много добре на пазара на труда и всъщност получават доста по-високи възнаграждения.
И допълват, че безработните, завършили социални дейности, туризъм, психология, социология, администрация и управление са много повече като процент от завършилите медицина, математика, металургия и инженерни науки. По думите им- това се случва, защото младите хора търсят по-лесен начин да продължат детството си, а не начин да се реализират пълноценно.
Засега бизнсът се справя с кадри, които са на пенсионна възраст и надпенсионна възсраст, но този процес избутва тях извън пазара на труда, а нови липсват и това е сериозен проблем.
От своя страната, служебният министър на образовението Галин Цоков заяви, че е необходимо създаването на платформа, която да съчетава потребностите на бизнеса с това, което предлага образователната система.
То се променя и от гледна точка на това, че средствата, които се разпределят по ВУЗ-овете се насочват на базата на качество и на реализация на пазара на труда- това е едно революционно постижение. И средствата, които тази година се получиха допълнително на базата на повишеният процент, който трябва да се отделя за висшето образование, той беше фиксиран в Закона 0,9% от БВП се насочиха към ВУЗ-овете именно на базата на тяхното качество.
На фона на притеснителните данни, положителни тенденции все пак има. За 10 години с 12% се увеличава броят на бгмладежи, които остават на пазара мна труда . От 47% на 61% се повишава процентът на завършителите, които се реализират в тяхната специалнист.