Надежда: Българската Коледа помага на Даниел с церебрална парализа и глухота
И ако хората на изкуството могат да даряват надежда с посланията за обединение, то за стотици деца у нас надеждата има съвсем реални измерения – като осигуряването на средства за рехабилитация. Кампанията „Българската Коледа“ го прави за поредна година. В следващия репортаж ви срещаме с един младеж, на когото „Българска Коледа“ е верен приятел вече 18 години. Таня Байрактарова разказва:
Даниел е на 19 години. Семейството му разбира, че е с детска церебрална парализа още когато навършва година и два месеца. Четири месеца по-късно се установява, че детето има и глухота. За родителите диагнозите са шокиращи.
„Трябваше по най-бързия начин да търсим специалисти и да се пристъпи към двигателна рехабилитация“, казва майката на Даниел Аделина Митова.
– За конкретната диагноза налично ли е регламентирано финансиране от НЗОК за диагностика, лечение и последващи грижи?
Двигателната рехабилитация се финансира от НЗОК, но всичко допълнително извън регламентираното се заплаща от нас родителите. Той ходи на плуване, езда, логопед, слухово-речеви рехабилитатор.
Даниел прохожда с „Българската Коледа". В началото всички средства отиват основно за двигателна рехабилитация.
„След като той проходи, насочихме средствата към слухово-речевата рехабилитация, която е не по-малко важна от двигателната. Още повече, че той не можа, за съжаление, да развие реч, но разбира голяма част от нещата, които говорим и показваме“, посочва майката на Даниел.
Тя е категорична, че „Българската Коледа“ дава сигурност на семейството ѝ, защото поне част от слухово-речевата рехабилитация може да бъде покрита и той не остава постоянно вкъщи.
Най-трудно ми е, когато Дани е неспокоен, плаче, удря се и аз не знам какво му е. Изпадали сме много пъти в такива ситуации в, които той плаче, самонаранява се и ние не знаем какво му е. Започваме да го водим от доктор на доктор, за съжаление не винаги разбираме какво му е.
А любимото занимание на Даниел е да слуша музика.
„Колкото и да няма реч, той все пак гледа от тях и по този начин се учи и на малкото неща, които сме достигнали. Неговата рехабилитаторка Дари го учеше чрез музикотерапия. Той с песен ни показваше някакви неща“, разказва Аделина.
А апелът на семейството е подкрепата за всички деца, които имат нужда, да продължи.
„Апелирам към всички добри хора, които даряват и отделят от бюджета за това, да дадат надежда и да помогнат на дете в беда и да не спират. Те имат ежедневна нужда от грижи, от специалисти, които да се занимават с тях. Благодаря им, че ги има“.
Вижте повече във видеото.
Информация как да дарите може да намерите тук: