Европа

Австрийският евродепутат Лукас Манди пред Euronews Bulgaria: Време е за присъединяване на България и Румъния към Шенген

От Рая Стоянова Рая Стоянова Репортер

Какво промени позицията на Австрия за България и Румъния в Шенген и как ще си сътрудничат трите държави в пространството за свободно движение? На тези и още въпроси пред Euronews Bulgaria отговаря австрийският евродепутат Лукас Манди.

Ще бъде ли отменено окончателно шенгенското вето за България и Румъния?

Да, щастлив съм, че мога да кажа "да". Досега винаги съм казвал, че когато настъпи моментът, ще бъда първият, който ще отпразнува този чудесен повод. А сега достигнахме до този момент на пълноправното присъединяване на България и Румъния към Шенген, на разширяване на Шенгенското пространство. Такава трябва да бъде Европа. И това е, което се опитваме да изградим в Европа.

Защо Австрия се противопоставяше толкова силно на това?

Поради факти и цифри. Беше ясно, че броят на нелегалните мигранти е твърде висок, сега той намаля, както беше предвидено. Австрия много подкрепяше България и Румъния, за да преодолеят определени трудности. Това не бяха пропуски на България, Румъния също не е отричала това през цялото време. Това беше предизвикателство за цяла Европа, за да спаси границите си. Сега границите са по-безопасни, цифрите показват много ясна картина и затова сега е време за присъединяване на България и Румъния към Шенген.

Очаквате ли някакви допълнителни коментари от страна на държавите членки след приемането на окончателното решение?

Винаги ще има коментари. Европа е динамична демокрация и ние обсъждаме всичко. Това е част от нашата идентичност, част от нашата цивилизация. Това ни прави по-силни, че говорим за всичко, изслушваме всички и решаваме по най-добрия начин за момента, който смятаме за най-подходящ. Но смятам също, че присъединяването ще се осъществи, разширяването на Шенгенското пространство ще се осъществи и това ще бъде важна стъпка напред към това, което Европа трябва да бъде по замисъла на бащите-основатели на този Европейски съюз, и на останалите, разбира се.

Нидерландия също потвърди, че няма възражения, но преди гласуването на 12 декември трябва да има официално съгласие от националния парламент на страната. Очаквате ли някакви изненади от тяхна страна по отношение на шенгенското вето за България и Румъния?

Е, мога да говоря за европейското ниво и от името на гражданите на моята родна страна, Република Австрия. Не смея да говоря от името на Нидерландия, но смятам, че коректният парламентарен процес за вземане на решения ще бъде добро начинание и за Нидерландия, и за Европа като цяло, и мога само да препоръчам да се гласува положително за разширяването на Шенген и в нидерландския парламент.

Познавате добре България, смятате ли, че страната е технически готова да бъде външна граница на Европейския съюз?

Никоя страна, дори и най-голямата, не би била технически способна да се справи сама с външна граница на Съюза. За всички това е предизвикателство, което изисква Европейския съюз в неговата цялост, което изисква решенията на Евросъюза и ресурсите на Европейския съюз, за да се защитят добре границите на същия този Европейски съюз. Затова България няма да бъде оставена сама и никоя страна не трябва да бъде оставена сама. Нито страните по външните граници, нито страните, които в миналото са се грижили за борбата с нелегалните мигранти, като например Австрия, Германия или Швеция.

И докато говорим за мигрантите, можете ли да ми кажете има ли опасения в Австрия от нова мигрантска вълна заради конфликта в Близкия изток?

Всъщност това, от което се притесняват хората не само в Австрия, но и в цяла Европа, е по-скоро интеграцията на мигрантите, а не самата миграция. Разбира се, борбата за интеграция е резултат от нелегалната миграция. Ето защо трябва да се борим с незаконната миграция, като същевременно решаваме и проблемите на интеграцията в рамките на нашите държави членки. Всъщност както на европейско ниво, така и в Австрия винаги сме имали позицията, че по време на криза непосредственото съседство на кризисния регион трябва да бъде отговорно за грижата за бежанците и другите. Правим точно това, предприемаме точни тези усилия, когато става въпрос за бежанците от войната в Украйна, защото тук именно Евросъюза е непосредственото съседство на кризисния регион и мога само да препоръчам отново и отново на съседните региони на кризисните региони в Близкия изток, да се грижат за бежанците.

А що се отнася до приоритетите на унгарското председателство, смятате ли, че то беше успешно?

Разбира се, имам предвид, че всяко председателство е толкова успешно, колкото по-успешно е определянето на дневния ред и колкото по-успешни са съвместната работа на Парламента, Комисията и Съвета, както и постигането на резултати, за да се осигури на Европа повече сила отвън и повече свобода отвътре. Преди време българското председателство всъщност очерта много добър дневен ред.

Основната тема на тази сесия на Европейския парламент е одобряването на състава на новата Еврокомисия. Защо имаше известно напрежение по отношение на одобрението на някои кандидати?

Ами, това е обичайна парламентарна работа и същевременно връхната точка на парламентаризма, че членовете на колегията на Европейската комисия няма да бъдат назначени самоцелно, а само благодарение на много подробна и добре разработена парламентарна процедура. С това се занимавахме в продължение на много месеци и, разбира се, това е много важно за бъдещето на Европа и за възможностите на гражданите на Блока, както и за осигуряване на сила отвън и свобода отвътре. Затова е важно наистина да се провери всеки един от еврокомисарите от гледна точка на личността, личната квалификация, а също и съдържателната квалификация в самата област на ресора. Това трябва да бъде въведено за конкретния член на комисията от председателя на комисията в така нареченото командировъчно писмо. Така че в Европейския парламент проверихме много неща и за първи път от 20 години насам никой не беше отхвърлен от Европейския парламент, но всички бяха много внимателно проверени. Това, което правим, не е от наше име, не от името на някоя институция, а от името на самите граждани на Европейския съюз, защото те заслужават добра комисия и аз вярвам, че следващата комисия ще бъде по-добра от предишната.

И кои бяха спорните кандидати? Дали всички те са подходящи за своите ресори?

Е, аз имах лични съмнения относно определени кандидати. Това бяха тези, които аз самият разгледах най-внимателно, както и моята политическа група. Моите австрийски сънародници имаха известни съмнения в едната или другата посока. Проверих всичко внимателно. Все още имам известни съображения, за да видя как хората ще действат и реагират, когато станат действащи членове на Европейската комисия. Днешният ден е много положителен момент за парламентаризма, че можем да назначим новата Европейска комисия в нейния пълен състав и затова сега вече не е време за контрол, а за работа. Ние изискваме от Европейската комисия да започне работа възможно най-скоро и възможно най-ефективно, тъй като през януари новата администрация на САЩ вече ще е на власт и тогава ще имаме една напълно готова и работеща Европейска комисия, която вече ще е на мястото си в Европа.

Но за кого имахте съмнения?

Имах съмнения за определени кандидати. Ето защо проверката, интервютата, въпросите, официалните на заседанията на комисията, неофициалните на много различни срещи, а също и някои проверки на миналото бяха много, много важни. Сега бих казал, че се доверявам на всеки и ще проверявам внимателно, както и в миналото, всяко действие на всеки комисар и ще видя дали те ще осигурят на Европа повече сила отвън и повече свобода отвътре. Защото очаквам това, и ако това не се изпълни, ще критикувам остро по парламентарен начин, с много добрия инструментариум на парламентаризма, ще критикувам остро и ще се опитам да допринеса за по-добра Европейска комисия.

Какви са очакванията от новия ресор в областта на отбраната? Как той ще подпомогне общата отбрана на Европейския съюз?

Това е един от историческите аспекти на тази нова Европейска комисия, че за първи път в историята ще имаме европейски комисар по въпросите на отбраната. Това означава, че приемаме военните си рискове по-сериозно от всякога, а също и сигурността ни срещу този военен риск и срещу други заплахи от хибридна война и други по-сериозно от всякога. И командировъчното писмо до Андрес Кобилус, бъдещия комисар по отбраната на Европейския съюз, е много ясно. То го задължава да създаде атмосфера, в която можем да се справим и с най-тежките военни рискове, което означава, че трябва да се подготвим за всичко в Европа. Разбира се, никой не може да се справи сам, комисарят по отбраната също няма да може да се справи сам, но той заслужава всякаква подкрепа, когато започне работа. Защото трябва да сме в безопасност, за да запазим нашата цивилизация на достойнство, свобода, демокрация, върховенство на закона, тъй като това е обект на атака и вече е обект на атака в продължение на много години чрез военни действия и хибридни войни.

Съгласни ли сте, че това трябва да са основните приоритети в работата на Комисията? Конкурентоспособност, сигурност и цифровизация. Какво очаквате от работата на новата Комисия?

Изключително се възхищавам, че новата Европейска комисия е избрала за мото, за обща тема на тази Комисия да допринесе за конкурентоспособността, защото това е, от което се нуждаем. Искам да кажа, че сме близо до рецесия, а може би вече сме във времена на рецесия. Това е лошо за възможностите, за образованието, за системите за социална защита, за работните места, за иновациите в Европа и за инвестициите, които са наистина, наистина необходими. Така че конкурентоспособността е важна и това е една от причините, поради които смятам, че следващата Комисия ще бъде по-добра от предишната, защото тя поставя конкурентоспособността като основна част от своите политики.

А как новият крайнодесен алианс "Патриоти за Европа", който е третата политическа сила и в който участва австрийската крайна десница, се вписва в работата на Европейския парламент?

Австрийските членове на така наречената група "Патриоти за Европа", споменавам ги като така наречената група "Патриоти", защото те всъщност не са патриоти. Имам предвид, че когато се стигна до речта на украинския президент Володимир Зеленски в Европейския парламент, почти всички от тях липсваха. Те дори не се появиха в пленарната зала на Европейския парламент, когато Зеленски говореше. Така че това е точно обратното на патриотизма, когато става въпрос за защита на нашия дом, на нашата цивилизация, на нашата европейска идентичност с много, много средства, санкции и с военни средства, както всички знаем. Австрийските членове на тази група дори останаха седнали на столовете си, когато в пленарната зала на Европейския парламент се изпълняваше европейският химн. Това е нещо, което ми направи много негативно впечатление. Предполагам, че това наистина е позор за младите поколения. Така че те не присъстват много конструктивно, но винаги присъстват в публичното пространство по много деструктивен начин и това е нещо, което искам да подчертая, за да може всички да осъзнаят този факт.

Но могат ли те да се впишат в начина на мислене на Европейския парламент?

Ами, Европейският парламент е най-живописната политическа арена на земята, както винаги казвам, и, разбира се, всичко е обхванато. Ние сме повече от 400 милиона души. Ние сме демократично избран парламент. Действаме от името на народа и представляваме много, много различни групи хора, поколения, различни държави, различни политически пристрастия и така нататък. И разбира се, също така да кажем, че групи или членове, чиито политически позиции не споделям, имат своето място, стига да са избрани. Аз много уважавам това, тъй като мисля и се чувствам абсолютно демократично.

Благодаря ви много.

Благодаря ви за интереса.