Европа

Австрийски евродепутат пред Euronews България: Винаги съм подкрепял разширяването на Шенген

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Специално от Страсбург. Какво промени позицията на Австрия за приемането на България и Румъния в Шенген и какви са очакванията към новата Европейска комисия? За Евронюз България говори австрийският евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП /S&D Андреас Шийдер.

"Мисля, че имаше два дебата, тъй като единият е в каква посока върви Европа. И за някои членове например, нашата група на "Прогресивния алианс на социалистите и демократите", не беше съвместимо да имаме проевропейска Комисия и да имаме вътре и заместник-председател от крайнодясна партия, популистка партия от Италия. Неприемливо беше също и да имаме отговорности, каквито бяха планирани за унгарския комисар, който е от "Патриоти за Европа", които не са много проевропейска партия. Другият проблем беше, че една консервативна партия, "Европейската народна партия", намеси много вътрешни национални политически борби, като в Испания, в Германия и в други страни, и ги смеси с изслушванията на комисарите. Смятам, че това е несправедливо и не ни помага, защото става дума за обсъждане на това дали комисарите са добри за ресора, за който са избрани", обясни Шийдер.

 

Аз лично винаги съм подкрепял разширяването на Шенген. И моята партия, "Социалдемократическата партия" от Австрия, също изразяваше подкрепа. Знам, че и много други членове на Европерйския парламент тук бяха „за“, но след това "Консервативната партия" в Австрия започна да прави вътрешна политика. Особено в областта на миграцията те понякога правят странни, така наречени популистки стъпки, които не решават въпроса. И затова смятам, че това беше грешка на министъра на вътрешните работи, а също и на министър-председателя Карл Нехамер. И разбрах, че те в крайна сметка разбраха, че са направили грешка.

Андреас Шийндер, австрийски евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП /S&D

"Мисля, че трябва да вземем предвид, че глобалната ситуация с конфликтите, но също така и положението с правата на човека в много райони, гражданските войни, насилието срещу жените, а също така и условията на живот, породени от изменението на климата в много райони, са постоянен натиск върху мигрантите и миграцията. Така че трябва да обърнем внимание и на това. Вероятно Близкият изток също създава допълнителен натиск. И затова мисля, че важното е да имаме общ европейски подход. Затова е важно да го обсъдим и да решим какво да правим, а след това да го направим като европейци заедно", заяви той.