Изкуствен интелект подпомага контрола на въздушното движение на летище Хийтроу
Летище Хийтроу, един от най-натоварените авиационни центрове в Европа, е изправено пред постоянното предизвикателство да управлява една от най-сложните мрежи за въздушно движение в света. NATS, компанията, която отговаря за контрола на въздушното движение тук, управлява близо половин милион полета годишно - средно 90 полета на час през деня.
При близо 1400 полета ежедневно осигуряването на безопасност и ефективност изисква постоянни иновации.
Летище Хийтроу е най-натовареното летище в Обединеното кралство. То е едно от най-натоварените в Европа и със сигурност в света. То е основен център по отношение на пристигащите полети и свързването им с текущи полети. Обслужваме около 475 000 полета годишно. Това са всички търговски полети. Това се равнява на около 1400 полета на ден.
За да отговори на нарастващите изисквания на съвременната авиация, Хийтроу започна да изпробва изкуствен интелект като част от изцяло цифрова система за контрол на въздушното движение. Технологията е проектирана да работи заедно с човешките контрольори, като помага за рационализиране на решенията за движението на самолетите на земята и във въздуха.
Системата с изкуствен интелект използва мрежа от 4K камери и радарна технология, за да осигури цялостен цифров поглед върху операциите на летището, което позволява на диспечерите да наблюдават самолетите, дори когато са извън полезрението им. Тези камери, инсталирани на кулата за контрол на въздушното движение и около летището, работят заедно с радарните данни, за да създадат цялостна визуализация на позициите на самолетите, подобрявайки точността и безопасността.
Използваме редица камери, разположени около летището. Основно тези, които виждате в момента, са базирани на кулата за контрол на въздушното движение. Така че те имат същия изглед, какъвто имат диспечерите от кабината на контролната кула над нас.
Системата маркира ключови детайли за всяко въздухоплавателно средство - като номер на полета, тип на въздухоплавателното средство и дали то пристига или заминава. Предоставяйки данни в реално време, изкуственият интелект помага на диспечерите да вземат по-бързи и по-информирани решения.
Двигателят на изкуствения интелект Amy комбинира радарни и видео данни, за да проследява самолетите на летището. Той вече е тестван при над 40 000 полета.