2024 година е най-горещата година според "Коперник"
Службата на ЕС за климатичните промени „Коперник“ твърди, че 2024 г. „почти сигурно ще бъде най-топлата година в историята“. Органът казва също, че това ще бъде първата година, в която средната температура в света ще надхвърли 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива. Това е референтната граница, в която светът се надяваше да се вмести в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., за да избегне най-тежките последици от затоплянето. Въздействията на по-топлия климат се виждат в тазгодишните екстремни метеорологични явления.
В началото на ноември внезапни наводнения в Източна Испания, причинени от проливни дъждове, отнесоха всичко по пътя си. 227 души загубиха живота си, а хиляди домове бяха унищожени.
Учените, които се опитват да обяснят случилото се, виждат две вероятни връзки с предизвиканото от човека изменение на климата.
Всъщност е много трудно да се определи какво точно е причинило тези наводнения. Има много фактори, които допринасят за това. Много хора живеят в рискови райони. Имахме доста добри прогнози за времето, за дъжда, който щеше да дойде. Но тези предупреждения след това не достигнаха и до хората. Те бяха изненадани и не знаеха какво да правят.
По-рано през годината испанската област Каталуния пострада от най-тежката суша в историята си.
През февруари властите в североизточния испански регион обявиха извънредно положение заради сушата, тъй като водохранилищата, които обслужват шест милиона души са под 16% от капацитета си, което е исторически минимум.
Климатичните промени се усетиха и в Африка. От края на 2023 г. голяма част от южната част на Африка е обхваната от суша. Световната програма по прехраната твърди, че сушата се е влошила от Ел Ниньо - естествено климатично явление, което затопля части от Тихия океан на всеки две до седем години.
Имали сме наводнения в Апалачите, Бангладеш, Англия и къде ли още не. Времето в света продължава да става все по-екстремно, което според учените е точно това, което трябва да се случи при изменението на климата. И колкото повече светът успее да намали бъдещите климатични промени, толкова по-голяма е надеждата да се намалят бъдещите дивотии.
През юни глобалната температура е достигнала рекордно високи стойности за 13-и пореден месец.