Общество

Промишлено замърсяване унищожава гора в Индонезия

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

На югоизточния бряг на град Джаяпура се намира плаващото село Енгрос. В продължение на шест поколения жените от в региона работят сред мангровите гори, като събират дърва за огрев, миди и ловят риба. Гората се намира на 13 км от центъра на Джаяпура, столицата на Папуа, най-източната провинция на Индонезия. Но тъй като замърсяването, застрояването и загубата на биоразнообразие свиват гората и спират живота на растенията и животните, хората в селото се опасяват, че ще бъде загубена важна част от техните традиции и поминък.

Обичаите и културата на папуасите, особено на тези от село Енггрос, са такива, че на жените не се дава място и възможност да говорят на традиционните срещи. Затова племенните старейшини предоставят мангровата гора като наша земя, място за намиране на храна, място за разказване на истории. Оттогава жените всеки ден идват тук, за да изкарват прехраната си. 

Петронела Мерауе, жена от село Енгрос

Усилията за предпазване на гората от опустошение са започнали, но все още са сравнително малки.

Толкова ми е тъжно, когато виждам сегашното състояние на гората. Защото това е мястото, където живеем. Гората на жените е нашата кухня, откъдето можем да си набавяме храна.

Берта Сани, жена от село Енгрос

Развитието на залива е превърнало акри гори в големи пътища. През последните десетилетия населението на Джаяпура се е увеличило рязко и в града, който е най-големият на острова, живеят около 400 000 души. На свой ред гората е намаляла. По приблизителни оценки сега тя е по-малко от половината. Проучване през 2020 г. установява, че в няколко точки на залива са открити високи концентрации на олово от промишлени отпадъци. Други проучвания също така показват, че популациите на мидите и раците в залива намаляват.

Мангровите гори са важни и за местния район, тъй като могат да поемат ударите от екстремни метеорологични явления, като цунами, и да осигурят процъфтяващи екосистеми.

Полагат се различни усилия за опазването им, включително от самите жители на село Енгрос.