Археолози откриха мястото на древна битка в Ирак благодарение на стари шпионски снимки
Декласифицирани американски шпионски сателитни снимки от 70-те години на миналия век са довели британско-иракски археологически екип до откритие. Според тях, това е мястото, където се е състояла битка през 8 век, станала решаваща за разпространението на исляма в региона.
Това място, или това бойно поле, е принадлежало на битката при Ал-Кадисия, която се е случила в началото на ислямския период, когато арабската и мюсюлманската армия е дошла тук от запад, а след това армията на Сасанидската империя е дошла от изток.
Съвместен екип от археолози от Университета Дърам в Обединеното кралство и Университета Ал Кадисия се натъкват на обекта, докато извършват проучване с дистанционно наблюдение. Мисията на учените е да картографират поклоннически маршрут от иракския град Куфа до Мека в Саудитска Арабия, построен преди повече от 1000 години. Изследователският екип е открил и керамични отломки, съответстващи на периода, в който се е състояла битката.
Тези открития са в резултат от сътрудничеството между университета Дърам в Обединеното кралство и университета Ал Кадисия в Ирак. Академичният персонал и студентите от тези две институции работихме заедно, като използвахме сателитни изображения и дистанционно наблюдение.
Откритието идва като част от по-широк проект, стартирал през 2015 г., за документиране на застрашени археологически обекти в региона.
То идва и в момент на продължаващо възраждане на археологията в Ирак - страна, често наричана „люлка на цивилизацията“, но където археологическите проучвания са забавени от десетилетията на конфликти. През последните години разкопките се завърнаха, а хиляди откраднати артефакти бяха репатрирани.