Политика

Михаил Миков: Не може всички да управляват, някой трябва да остане в опозиция, за да има парламентаризъм

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

По познатия от предходните парламенти начин противопоставянето между политическите сили не дава възможност за избор на председател на Народното събрание. Трудното начало води след себе си и до невъзможност да се състави управляващо мнозинство, а оттам и редовен кабинет. През последните дни политически совалки, които по-скоро опипват почвата, отколкото да внесат яснота по основния въпрос - ще се стигне ли до сформирането на кабинет или отново ще отидем на предсрочни избори?

В ефира на "Euronews Primetime" за неотложните приоритети в работата 51-вия парламент говори Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание.

"Големият проблем е, че всички имат очакване, че могат да бъдат във властта. Демокрацията и парламентаризмът се крепят на две неща - на управляващо мнозинство и на опозиция. И ако трудно се намира път към формиране на мнозинство, то беше честно пред хората да се заяви кои политически формации ще останат в опозиция. Имам усещането, че всички оставят някакви открехнати врати в тези ритуални срещи, за да може в един момент всички да влязат във властта. Няма как да влязат всички във властта. Сега ще трябва някой да остане и в опозиция, за да има парламентаризъм", обясни Миков.

"На политическо равнище обаче стои идентичността, ангажиментите пред избирателите. Поетите в предизборната кампания, ангажименти са тези, които трябва да очертаят мястото на една политическа сила. Тя трябва да има себеусещането, къде остава при тези изборни резултати. Никой обаче не се заявява. Това е някаква особеност на българския парламентарен живот", посочи той.

"Големият проблем днес е, че има противопоставяне между формации, които дефинират себе си в дясно. Включително "Възраждане", които вероятно ще бъдат в опозиция, поне така се разбира от направените изявления. Но и ГЕРБ, и "Продължаваме промяната". БСП е твърде слаба, за да може да бъде гравитационен център на някаква лявоцентриска коалиция. И всичко това поставя въпроса на чисто математическо равнище, което ще породи в гражданите дълбокото усещане, че парламентарната демокрация функционира само за някакво устройване, за някакво участие във властта, за някакви облаги от властта, а не за реализация на конкретни идеи", подчерта Миков.

"Проблемите, които стоят пред България, изглежда, че са загърбени в цялата тази суматоха. Виждате с безводието какво се случва, тежките проблеми с бюджета, с изпълнението на приходната част и с растящия дефицит, с проистичащите задължения от приети вече закони, които трябва бюджетно да бъдат осигурени, с необходимостта гражданите и бизнеса да планират работата си през 2025 година", акцентира той.

"Ако политическите формации не погледнат тези проблеми, колкото и да се срещат, колкото и помежду си да се харесват, да не харесват, обичат, не обичат, това ще има тежки последици за управлението на страната. Независимо дали ще има предсрочни избори или ще се формира някакво мнозинство. Времето натиска и никой не може да избяга", допълни Михаил Миков.

 

Целия разговор вижте във видеото.