ПП-ДБ и "БСП-Обединена левица" обсъдиха предложения за законодателна програма в 51-ото НС
„БСП – Обединена левица“ и „Продължаваме промяната – Демократична България“(ПП-ДБ) обсъдиха предложения за законодателна програма, която може да изпълни 51-ото Народно събрание, предаде БТА.
Имахме много конструктивна среща с „БСП-Обединена левица". Ние показахме нашите приоритети в декларацията, те посочиха техните приоритети. Това коментира пред журналисти Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната" и един от лидерите в коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) след среща с представителите на „БСП-Обединена левица". В края на срещата от ПП-ДБ дадоха подкрепа на жалбата на „БСП – Обединена левица" пред Конституционния съд за частично касиране на вота и за промените в Конституцията. Подписите бяха предоставени от Кирил Петков в края на срещата.
Петков уточни, че общите им приоритети ще бъдат сложени в потенциална хронограма, която може да бъде основа за работата на 51-вото Народно събрание. Започваме да окрупняваме законодателните инициативи, по които имаме съгласие и едновременно с това набелязахме теми, по които да се сформират по-специфични групи за намиране на консенсус, добави той.
Относно ГЕРБ-СДС и изпратеното от тях писмо, Петков коментира: „Ние ги поканихме вчера на среща, не дойдоха и след това получихме само едно писмо. Нормално е като първа политическа сила те да поемат инициативата и да ни поканят на среща". Той добави, че избягвайки тези срещи, остават с впечатлението, че има нещо, което да крият.
По време на срещата от левицата поставиха въпроси, свързани с отлагането на либерализацията на пазара на електроенергията за битовите потребители, Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и съдбата на мините в Маришкия басейн, изграждането на проекта АЕЦ – Белене, облагането на свръхпечалбите на банките, приходите в бюджета от концесии, както и гарантиране на социалните придобивки на българските граждани в бюджета за догодина. Предложено бе създаването на Съвет по съдебна реформа с магистрати, приемане на антимонополното и антикартелното законодателство. Мая Манолова от левицата каза, че няма български гражданин, който да може да си позволи да плаща пет пъти по-скъп ток, което би се случило, ако хипотетично либерализацията на електроенергията е в сила.
В началото на срещата Атанас Зафиров коментира, че със срещата се поставя старт на възстановяване на доверието в българския парламент. По думите му, за да се случи тази амбициозна законодателна програма, трябва да има преди всичко работещо Народно събрание.