Експерти: Формирането на мнозинство за председател на НС не означава непременно съставяне на кабинет
Нов опит на депутатите да изберат председател на Парламента и жалби за касиране на вота. Формулите на властта дискутират в ефира на "Добро утро, Европа" политологът Теодор Славев и Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК.
"Тонът се посмекчи. Много е важно, че говориха за политики и за приоритизиране на дневния ред на парламента, законодателно как би изглеждала работата на Народното събрание. Вървим към успокояване на тона, но оттам нататък до формиране на правителство, на мнозинство и формулата, която би се приложила, е по-различно. Първо трябва да видим дали ще постигнат консенсус за избор на председател на Народното събрание. Трябва да ги разделим нещата - формирането на мнозинство за председател на Народното събрание не означава автоматично кабинет. Парламентът си има свои правомощия, свой начин на работа, свои ангажименти, свои задължения, които трябва да изпълнява. Правителството е друга работа", заяви Теодор Славчев.
"За пореден път изминалите избори показаха недъзите на нашата изборна система. Интересна беше еволюцията в мнението на различните политически сили. Ние знаем, че изцяло машинното гласуване беше предложено и въведено от Мая Манолова. Беше подкрепено от депутати, които сега са членове на ПП-ДБ. Интересно за мен е това, че точно тези, които предложиха изцяло машинното гласуване, сега започнаха да говорят за преборителни центрове. Аз бях съветвала да не се отказват от машинния вот, защото ние видяхме неговите позитиви и видяхме неговите негативи. Тоест, като общество и като изборна администрация по отношение на машинното гласуване вече има натрупен опит. Знаем какво трябва да направим да не се случват недъзите, на които бяхме свидетели
последните избори", посочи Цветелина Пенева.
"Не може да зачеркнем хартиеното гласуване. Това също е радикална мярка, която не навсякъде работи. Очевидно има граждани, които не могат да се справят с машинното гласуване. Който иска да гласува на хартиена бюлетина, нека да избере хартиената бюлетина. Но тук също трябва да се пипне още нещо, а именно начина на отчитане на хартените бюлетини, защото видяхме какво се случва с изборната администрация в предизборен период. Както Централната избирателна комисия, така и районните избирателни комисии, до последната секционна комисия, се сблъскаха с предизвикателствата, които са породени от това, че не се спазва законодателството", обясни тя.
"Парламентът има една максима, че когато нещо в парламента е спешно, е грешно. Заявката на ГЕРБ този път е да не се избързва с промени в законодателството. Но от друга страна има обективни неща и това е тази постоянна обсесия на партиите, че те отиват утре на избори и се започва едно заиграване с електората", допълни Славчев.
Целия разговор вижте във видеото.