Общество

Резерват, а не бунище: Какво ще се промени, ако има защитена зона в Черно море?

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Защо природозащитници поискаха създаване на първия морски резерват у нас в района на Маслен нос? И какво е бъдещето на Черно море? Отговорите търсим от Мартин Томов – координатор на кампанията „Живо Черно море“, който гостува в студиото на Euronews Bulgaria.

„Тази петиция беше подкрепена от над 15 000 души и исканията в нея са за обявяването на първия изцяло морски резерват в страната. Също така искаме да има и международни политики за защита на морето не само у нас, но България да е лидер в тези споразумения, които се надяваме да се случат. Това, което искаме да се случи е да се обяви този резерват във водите на Маслен Нос, където извадихме една габаритна шамандура, която придържа около 15-метрови синтетични въжета, закрепени на дъното. Те са част от изоставени мидени ферми. Сега там е едно бунище“, посочи природозащитникът.

„Това е едно голямо пространство, което тотално е блокирано за светлина и обмяна на вещества. Всъщност това са едни от най-продуктивните води в морето и те биват унищожени. Освен това въжетата и шамандурите се трият едно в друго, което отделя и микропластмаса, която рано или късно ще стигне в телата на хората“, обясни той.

Според него защитената зона би допринесла изключително много за екосистемата.

„Само за пет години ще има четирикратно увеличение на всички морски организми. Това означава по-бистри води, тъй като има миди, примерно, които пречистват водата. Т.е. всички тези замърсявания, които изхвърляме пък от реките, те могат да бъдат изчистени от самото море“, посочи още природозащитникът.

 

Целия разговор вижте във видеото.