Всяка прилика с Путин е случайна: Костадинов иска да „денатофицира“ България
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов очевидно споделя сходна геополитическа визия за България с руския президент Владимир Путин, който неколкократно е изразявал желанието си за намаляване на натовското присъствие в Източна Европа.
Подобно на обвинения от Международния съд в Хага за военни престъпления в Украйна руски държавен глава, Костадинов иска страната ни да излезе от най-могъщия военен съюз на планетата. Това става видно от негова публикация във фейсбук. На снимката лидерът на „Възраждане“ позира с черна тениска, на която има бял надпис „ДЕНАТОФИКАЦИЯ“.
„България няма повече време за губене!“, гласи лаконичният коментар на Костадинов, придружаващ фотоса.
Антинатовската реторика на „Възраждане“ не е нещо ново за формацията. В началото на тази година, когато се честваха 20 години от присъединяването на България към Алианса, партията дори внесе законопроект за денонсиране на Северноатлантическия договор. В мотивите си към законодателното предложение от „Възраждане“ бяха посочили, че „продължаващото членство на България в НАТО е не само вредно за отбраната и въоръжаването ни, но и става все по-опасно за суверенитета ни и за националната сигурност на България“, въпреки че няма нито един случай на натовска държава, която да е била нападната от друга страна.
Мераците на Костадинов за „денатофикация“ обаче не резонират с обществените нагласи у нас, сочат няколко социологически проучвания по въпроса.
Според данни в годишния доклад на генералния секретар на пакта, представени през март месец тази година, мнозинството от българите (56%) заявяват, че биха гласували за оставане в НАТО. За излизане от алианса биха се обявили 28 на сто от хората у нас, показва проучване на общественото мнение. Според 59% от българите НАТО защитава нашата страна, докато на обратното мнение са 19 на сто.
Не само това, но според проучване на „Алфа рисърч“ от май тази година с началото на войната на Русия срещу Украйна се наблюдава ръст в одобрението към НАТО, а променящите се нагласите на българите поставят под въпрос дългогодишния позитивен имидж на руската държава.
От 2017 г. до 2024 г. е отчетено нарастване на одобрението към НАТО от 28 на 40 на сто, като отрицателните оценки остават почти без промяна - между 26% и 28%.
Според 49% от запитаните България е спечелила повече от членството си в НАТО, отколкото е загубила. На обратното мнение са 29%. За 6 години дистанцията между двете позиции е нараснала от 5 на 20 пункта, показва още изследването на „Алфа рисърч“.