Политика

Световните медии за изборите у нас: Очертават се трудни преговори за коалиция в България

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Световни агенции и онлайн издания коментират резултата от изборите в България, очертал раздробен на девет парламент и неясни перспективи за формиране на стабилно мнозинство.

ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов печели убедително седмите поредни избори в рамките на три години, но далеч от мнозинството, отбелязват колегите от „Евронюз“.

И допълват, че на Борисов ще бъде връчен мандат за съставяне на правителство. За него обаче ще бъде трудна задача да намери съюзници за управляваща коалиция.

Асошиейтед прес пише, че 9 партии влизат в българския парламент, включително двете разклонения на ДПС. Агенцията цитира политически анализатори, според които резултатите биха могли да доведат до създаването на жизнеспособна коалиция, но не се изключва и вероятността за нови избори.

Умората сред избирателите и разочарованието от политиците създадоха среда, в която радикални гласове, подпомагани от активна руска дезинформация, успешно подкопават обществената подкрепа за демократичния процес и увеличават популярността на проруските и крайнодесните фракции.

Безкрайната изборна спирала оказва сериозно влияние върху икономиката и външната политика на България, отбелязва още АП. Страната рискува да загуби милиарди евро от фонда на ЕС за възстановяване поради застоя на определени реформи. Пълната интеграция в Шенгенската зона и присъединяването към еврозоната по всяка вероятност ще бъдат допълнително отложени, прогнозира агенцията.

Подобни тревожни сигнали се дешифрират от анализаторите като възможни мотиви партиите от двата полюса на политическия спектър да търсят решение за управление, основано на прагматични компромиси.

Дясноцентристката партия ГЕРБ спечели парламентарните избори в България, но ще трябва да търси коалиционен партньор за съставяне на правителство, пише Ройтерс. Реформаторската партия „Продължаваме промяната“ се класира на второ място, а проруската ултранационалистическа „Възраждане“ остана трета. Агенцията цитира лидера на ГЕРБ Борисов, че партията му ще работи за съставяне на правителство. „Ще работим с всички, с изключение на „Възраждане“, казва той.

В материала на Ройтерс също се посочва, че влизането на България в еврозоната може да бъде допълнително отложено. Сега то е планирано за 25 януари 2025 г.

„Политико“ обобщава, че избирателите в България постепенно намаляват. Макар че избирателната активност е била по-висока в сравнение с изборите през юни, хората са разочаровани и обезверени.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше министър-председател на страната в продължение на 13 години, преди през 2020 г да избухнат масови протести срещу неговото правителство, което беше обвинявано, че е позволило на олигарси да поемат контрола върху държавните институции.

„Един от основните политически парадокси през последните години е, че (почти) всички са убедени в корумпираността на определени лица, но те продължават да са начело на парламента и да печелят избори“, пише Даниел Смилов, директор по въпросите на върховенството на закона в Центъра за либерални стратегии в София. „Подкрепата за техните партии е парадоксална, защото в лично качество те не могат да убедят почти никого, че са достойни“, заключава анализаторът, цитиран от „Политико“.

Бившият министър-председател Николай Денков, който беше на власт до месец март, заяви, че сега на ГЕРБ се пада отговорността да състави правителство.