Общество

След предсрочните парламентарни избори: Как гласуваха хората в село Българи?

От Елена Танева Елена Танева Кореспондент

Единственото село в Странджа със статут на фолклорен резерват е село Българи, което и до днес пази своя облик. Тук в нощта на 3 срещу 4 юни, когато се чества Свети Константин и Елена, всяка година се изпълнява уникалният и единствен у нас танц с боси крака върху жарава – нестинраски игри. Ритуалът от своето детство помни 81-годишната Мария, която е една от най-младите жени в селото. Тя пази магията от танца в жарава в спомените си и се гордее с наследството. 

Там си беше, площадът - хорището му викаха. Сега площад. Тогава беше хорище. Палеха огъня, площадът беше пълен. С наши си хора, от Българи, от Изгрев, от Кондолово, от Граматиково. От тея села доходваха, от други не доходваха. Ся от сякъде. Станахме за серян (сеир) 

Мария Стамова, жител на с. Българи

Баба Мария тази година не гласува, защото я болят краката и трудно ходи. Въпреки че политици в село Българи идват рядко, само за нестинарските игри, тя познава от екрана политическите лица. 

Те от нас ако очакват, те не могат да се оправят тея. Седем пъти ли са гласували и не могат да отберат нищо, ще питат простите хора 

Мария Стамова, жител на с. Българи

Днес Баба Мария живее сама с котките си, а гората почти е стигнала до дома ѝ. Разказва, че чакали, лисици и вълци често влизат в селото нощем. И са я оставили без кокошки. 

Нема кокошки, яде ги тая смръдлията, една не оставят. Всичките ги изяде до една и край. Няма кокошки, няма нищо. 

Мария Стамова, жител на с. Българи

В обезлюдялото село, в което живеят само двайсетина жители, вече няма стада. Липсва дори магазин. Баба Мария обаче не харесва живота в града и този от екрана, който вижда. 

В града няма животни, те хората са животни. Като пуснеш телевизора, все убийства, клане, тук барем поне сме спокойни за това, нямаме такива хора. 

Мария Стамова, жител на с. Българи

И ако баба Мария е най-възрастната в Българи, един от най-младите е Стоян, внук на известната нестинарка баба Злата.

Моята баба, майка ми и баща ми разправяха, да ѝ е падала кърпата от главата в жаравата и да не гори. И тогава са изгаряли десет кубика дърва.  

Стоян, жител на с. Българи

Стоян ни показва храма "Свети Константин и Елена", в който са чудодейните икони с които танцуват нестинарите.  

Три пъти е палена тая черква, са ми разправяли. Три пъти по турско робство са я палели и се е възстановявала. 

Стоян, жител на с. Българи

Стоян днес още вярва в нестинарството. Но не и в голяма промяна за България. Все пак гласува. С надежда  повече хора да се връщат към корените си.