Свят

Столицата на Индия се бори със замърсяването на въздуха и реките

От Николай Грозданов Николай Грозданов Международен редактор

Една от свещените реки в Индия - Ямуна в Ню Делхи - е покрита с бяла токсична пяна, като огромни участъци от нея са разпенени в резултат на отпадъците, изхвърлени от промишлените предприятия в града. Замърсяването представлява сериозна заплаха за здравето на жителите, тъй като реката осигурява повече от половината от водата в индийската столица.

В Ню Делхи ежегодно има и едно от най-тежките атмосферни замърсявания в света, а настоящият фестивален сезон влошава ситуацията. Във вторник индексът за качеството на въздуха се влоши до „много лошо“ ниво от 273, което е 18 пъти повече от препоръките на Световната здравна организация. Малките частици PM 2,5 могат да навлязат дълбоко в белите дробове и да причинят заболявания. Въпреки това хиндуистките поклонници не са се отказали от религиозните си практики край Ямуна.

Хората, които идват да спортуват тук, се сблъскват с проблема. Нашата околна среда трябва да бъде по-чиста.

Имран Хан, студент

Работникът Шишупал Кумар, казва, че хората посещават реката от далечни места, за да изпълняват религиозни ритуали.

„Реката е станала много мръсна. Тя е пълна с химикали. Изглежда сякаш тук е паднал сняг“, споделя той.

С течение на годините реката става все по-мръсна, тъй като в нея се вливат отпадни води, селскостопански пестициди и промишлени отпадъчни води, въпреки че законите забраняват замърсяването и властите са създали десетки пречиствателни станции за отпадни води .Властите разположиха десетки моторни лодки, за да разпръснат токсичната пяна, и издигнаха бамбукови барикади, за да държат хората далеч от бреговете на реката.

Длъжностните лица се опасяват, че през следващия месец хиляди хиндуистки поклонници ще стоят до колене в пенестите и токсични води на реката, като понякога дори ще се потопят в свещеното потапяне по случай Чхат Пуджа.