Европа

Албания отваря мигрантски центрове, платени от Италия

От Николай Грозданов Николай Грозданов Международен редактор

Приемни центрове, изградени от Италия в Албания, вече са готови да приемат мигранти 11 месеца след подписването на споразумение между двете страни. На първия етап там се изпращат максимум 400 души: само мъже, спасени от италиански кораби в Средиземно море и транспортирани до крайбрежния град Шенгин. Тук в рамките на пристанището е изграден бежански лагер. Той се управлява от италиански служители, като се осигуряват преводачи, медицински персонал и гарантирана възможност за подаване на молба за убежище.

В тези помещения ще бъдат настанявани, идентифицирани и при необходимост лекувани хора с мигрантски произход. Но те ще остават там само за времето, строго необходимо за процедурите по идентификация, няколко часа преди да бъдат транспортирани до другия център.

Село Гядер се намира на 30 минути път с кола навътре в сушата. Тук се намира основният център, разделен на шест части. Предполага се, че в бъдеще той ще приеме до три хиляди души.Основната част е предназначена за настаняване на лица, търсещи убежище, докато се обработват молбите им. Те трябва да получат отговор в рамките на 28 дни, съгласно ускорената процедура, предвидена в италианското законодателство. През това време кандидатите ще могат да се срещнат с адвокати и служители на международни организации.

Тези, които нямат право на убежище, се озовават в друга част на лагера. Има десетки места, но ако капацитетът бъде надхвърлен, тези мигранти ще бъдат прехвърлени в Италия, където ще изчакат докато бъдат върнати в страните си по произход.

Има и затвор, с капацитет 20 места, за мигранти, извършили престъпления. Но в действителност целият център на Гядер е място за принудително задържане, оградено и наблюдавано от италиански полицаи.

На никого не е позволено да го напуска.

Търсещите убежище, чиято молба е приета, ще бъдат прехвърлени в Италия с разрешение за пребиваване. Тези, които получат отказ, ще бъдат репатрирани, винаги за сметка на Италия.

Десетки милиони евро са похарчени за изграждането на тези структури, но властите не са в състояние да изчислят общите разходи за процедурите за целия петгодишен срок на споразумението между Италия и Албания.

За Euronews – Виченцо Дженовезе