Политика

След изборите: Липсва алтернативен полюс на ГЕРБ, смятат политолози

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Какви са шансовете 51-ото правителство да излъчи редовно правителство и ще продължи ли партийното разцепление? Анализ на политолозите доц. Татяна Буруджиева и Георги Киряков. 

 

Ето какво казаха те:

Доц. Татяна Буруджиева: Подобни ситуации („Величие“ с 3.999% - бел. ред.) се прогнозираха. За мен това не беше изненада. Също така, спорът кое от двете ДПС-та ще вземе по-висок резултат, беше въпрос на облози и на интуиция, но беше ясно, че и двете ще влязат в парламента.

За мен е изненадващо, че на тези избори трябва да гледаме по-скоро не процентите – реалните гласове показват, че започва една тенденция, която за мен е критична: една партия „отлепя“ много сериозно напред. В една демокрация това е нормално, когато имаш стабилна втора партия. Една голяма партия и множество други малки – това говори, че нямаме равновесие в партийната система. Това е състояние на болест.

Партиите не отиват към перифериите – те все още стоят в „твърдите ядра“. Говорим още за „твърди ядра“. И за много непредставени българи.

Георги Киряков: Доц. Буруджиева иска да каже, че няма алтернативен полюс на ГЕРБ. Включително ПП-ДБ не може да бъде определена като алтернативен полюс, защото е много близко до идеите на първата политическа сила. Само че не може да управлява с нея – по ред причини.

Липсата на този алтернативен полюс се замества от някакви по-малки партии, които да по-крайни в доста от възгледите си. Те не могат да бъдат алтернативния полюс, защото нямат допирателни по между си, които да ги сплотят.

Затова първата сила има нелеката задача да търси партньори именно сред тези малки партии – защото с втората не може.

 

Целия разговор вижте във видеото.