Общество

Радев за авиокатастрофата край Граф Игнатиево: Няма да коментирам хипотези, преди да са ясни фактите

От Euronews България Euronews България

С тържествен ритуал по полагане на венци и цветя пред Паметника на летеца в София бе отбелязан Празникът на авиацията и българските Военновъздушни сили (ВВС). Днес се навършват 112 години от първия боен полет в историята ни, предаде БТА.

Искам да поздравя всички хора със сини пагони с Празника на авиацията и българските Военновъздушни сили, да им благодаря за тяхната всеотдайност и професионализъм, с които отстояват въздушния суверенитет на страната и винаги по време на кризи и бедствия те са до народа си, коментира Румен Радев пред журналисти. Тази година празникът е помрачен от гибелта на двамата летци, за които продължаваме да скърби, посочи президентът.

Тази година празникът е помрачен от гибелта на двамата летци, за които продължаваме да скърбим, но няма как да коментирам хипотези, преди да са налични всички факти относно тази катастрофа. Това каза президентът Румен Радев в във връзка с изнесената от Министерството на отбраната информация от проверките на авиационния инцидент от 13 септември 2024 г. в Трета авиационна база в Граф Игнатиево.

При инцидента катастрофира учебно-боен самолет L-39ZA и загинаха двама пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия. Петко Димитров и Венцислав Дункин бяха повишени посмъртно във военно звание.

Министерството на отбраната бяха пределно ясни, че са установени непосредствената и съпътстващата причина, но установяването на вина и вменяването на отговорност не е обект на тази проверка, каза Радев. В същото време продължава работата на прокуратурата и назначената комисия за цялостна проверка на организацията на летателната дейност във формированията на Военновъздушните сили (ВВС).

Румен Радев, президент на Република България

Според него вменяването на отговорност, политическите вмешателства, опитите за искане на оставки, докато работят тези комисии, са най-малкото неетични и неморални. Радев коментира, че не познава командир, който да желае гибелта на своите подчинени, особено в мирно време, но това се случва. И в страните около нас, случва се и в най-модерните и високотехнологични ВВС – тези на САЩ, допълни президентът.

Трябва да е ясно, че летателната работа, особено в изтребителната авиация, е високо рискова и изключително сложна дейност. Тя изисква не само умелото ръководство от страна на командния състав по планирането и организирането на тази дейност, но и всестранно осигуряване. Очаквам комисията от Министерството на отбраната да анализира задълбочено не само организацията и подготовката на полетите, но и да направи анализ на съответствието между заповяданото ниво на способности, съгласно регламентиращите документи и целите за способностите за НАТО, и тяхното всестранно осигуряване, коментира Радев. Той очаква да бъде установена тази отговорност по цялата командна верига нагоре. По веригата се стига и до Щаба на отбраната и до Министерството на отбраната и е редно и комисията по отбрана в Народното събрание да се произнесе по този случай със своя проверка.

Румен Радев, президент на Република България