Общество

Втори шанс за живот: Все по-малко са отказите от донорство в страната

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Отбелязахме наскоро Европейският ден на донорството и трансплантацията на органи. У нас нуждащите се са 823, като според информацията към 3 октомври най-много, 770, от тях се нуждаят от бъбрек. До момента през настоящата година са извършени 12 трансплантации с другни донори.

Има ли подем при трансплантациите в страната говори в ефира на "Добро утро, Европа" пред Рая Стоянова професор Никола Владов, ръководител "Чернодробно – панкреатична хирургия и трансплантология", ВМА. Темата за донорството в България комертира също Георги Пеев, първият човек с два трансплантирани органа - сърце и бъбрек. Той изкачи най-високия връх на Килиманджаро.

"Донорството е нещо, което ни куца и то значително. България е на едно от последните места по донори на брой население донори на 1 милион. Но трансплантациите и въобще трансплантационните програми са отражение на здравната система на една страна", сподели професор Владев.

"Донорството е популярно сред хората. Все по-малко са отказите от донори, от донорство в страната. Така че по отношение на популярността мисля, че няма проблеми. Също така няма проблеми и по убедеността на хората, че трябва да даряват. Просто трябва по-голяма активност в реализирането на донори и да се търсят донорите в съответните лечебни заведения. Обикновено те са в такива големи неврореанимации, пациенти с мозъчни инсулти и така нататък. Мит е това, че донори от катастрофи са най-честите. Не е така. Мозъчно-съдовата болест е една от основните причини за наличието на донори", обясни професор Владев.

"Не съм голям оптимист, защото виждам едно нежелание от страна на държавата да приоритизира този процес", заяви Георги Пеев. 

"В България живото донорство спря. Ние говорим за органно донорство, за трупни донори - процесите са ясни защо става така, но защо спря живото донорство. Не се трансплантират бъбреци от жив донор, не се трансплантират черен дроб от жив донор. В България нямаме тези трансплантации. В националната програма нищо не е записано", отбеляза той.

Трябва абсолютен рестарт на системата, защото системата по този начин не работи. Трябва промяна на няколко нормативни акта и абсолютен рестарт на държавата, за да го приеме това като приоритет.

Георги Пеев

 

Целия разговор вижте във видеото.