Има ли шанс Грузия да бъде приета в ЕС?
На 26 октомври в Грузия предстоят решаващи парламентарни избори. Страната от Южен Кавказ е поляризирана между проруското правителство и проевропейското обществено мнение, олицетворявано от държавния глава Саломе Зурабишвили. Преговорите за разширяване на Европейския съюз в Грузия бяха замразени през юни миналата година. Президентът предложи на партиите, подкрепящи ЕС, да подпишат обща харта.
С оглед на изборите, Европа не може да направи нищо друго, освен да потвърди, че ако изборите бъдат спечелени от проевропейските партии, преговорите ще продължат.
Настоящото политическо мнозинство в Грузия прие законопроекти, вдъхновени от руското законодателство, когато става въпрос за драстично ограничаване на свободата на НПО и гражданските права. Ако проевропейската опозиция спечели изборите, президентът ще трябва да потърси решение за сплотяване на проевропейската партия.
Това, което предлагам, е да се сформира техническо правителство, което да отговаря за съпровождането на Грузия до началото на преговорите. Това ще бъдат много технически въпроси и те трябва да бъдат решени. Програмата е добре известна. Това са мерки, които трябва да се предприемат, за да се спазят различните европейски препоръки.
Попаднала на линията между Русия и Иран, Грузия днес е геополитическа въртележка и приемаща страна за мигранти от Русия и Иран.
Не се увеличава броят на иранските мигранти. Имаше времена, когато много повече бяха привлечени от грузинските инвестиции. Днес те са много по-малко. Всъщност не е имало конфликти с руснаците, които са дошли да се заселят тук, но властите вероятно трябва да следят по-внимателно за това. Сред тези 60 000 души със сигурност има хора, които обслужват интереси, различни от нашите.
В края на миналата година Грузия, заедно с Украйна и Молдова, стана кандидат за членство в ЕС. Но откакто този закон бе приет, Брюксел замрази преговорите с Тбилиси.