Европа

Има ли шанс Грузия да бъде приета в ЕС?

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

На 26 октомври в Грузия предстоят решаващи парламентарни избори. Страната от Южен Кавказ е поляризирана между проруското правителство и проевропейското обществено мнение, олицетворявано от държавния глава Саломе Зурабишвили. Преговорите за разширяване на Европейския съюз в Грузия бяха замразени през юни миналата година. Президентът предложи на партиите, подкрепящи ЕС, да подпишат обща харта.

С оглед на изборите, Европа не може да направи нищо друго, освен да потвърди, че ако изборите бъдат спечелени от проевропейските партии, преговорите ще продължат. 

Саломе Зурабишвили, президент на Грузия

Настоящото политическо мнозинство в Грузия прие законопроекти, вдъхновени от руското законодателство, когато става въпрос за драстично ограничаване на свободата на НПО и гражданските права. Ако проевропейската опозиция спечели изборите, президентът ще трябва да потърси решение за сплотяване на проевропейската партия.

Това, което предлагам, е да се сформира техническо правителство, което да отговаря за съпровождането на Грузия до началото на преговорите. Това ще бъдат много технически въпроси и те трябва да бъдат решени. Програмата е добре известна. Това са мерки, които трябва да се предприемат, за да се спазят различните европейски препоръки.

Саломе Зурабишвили, президент на Грузия

Попаднала на линията между Русия и Иран, Грузия днес е геополитическа въртележка и приемаща страна за мигранти от Русия и Иран. 

Не се увеличава броят на иранските мигранти. Имаше времена, когато много повече бяха привлечени от грузинските инвестиции. Днес те са много по-малко. Всъщност не е имало конфликти с руснаците, които са дошли да се заселят тук, но властите вероятно трябва да следят по-внимателно за това. Сред тези 60 000 души със сигурност има хора, които обслужват интереси, различни от нашите.

Саломе Зурабишвили, президент на Грузия

В края на миналата година Грузия, заедно с Украйна и Молдова, стана кандидат за членство в ЕС. Но откакто този закон бе приет, Брюксел замрази преговорите с Тбилиси.