Общество

Клоуни радват украински деца, хоспитализирани в болници

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Много от медицинските заведения в Украйна са подложени на натиск от засилващите се атаки във войната срещу пълномащабното нахлуване на Русия. В същото време, доброволци обличат костюми на клоуни, за да зарадват хоспитализираните деца. Бюрото за усмивки и подкрепа (БУП) е инициатива, създадена през 2023 г. от Олга Булкина и Марина Бердар след руския ракетен удар по детската болница „Охматдит“ в Киев през юли. От тогава до сега работата на организацията придобива по-голямо значение. Нападението срещу най-голямото педиатрично заведение в Украйна наложи евакуацията на десетки малки пациенти, включително онкоболни, в други болници в столицата.

Някои от пациентите вече са се завърнали, включително Кира, която е диагностицирана с рабдомиосарком на носоглътката.

Гледахме през прозореца и видяхме експлозиите. Решихме да не излизаме, защото тя спеше. Тогава видяхме черния дим от прозореца и нямахме друг избор, освен да излезем. Точно тогава усетихме удара. Кира беше на леглото и стъклото падна върху нея. По главата, ръцете и краката ѝ бяха наранени малки парчета стъкло. В този момент беше наистина ужасяващо.

Дария Вертецка, майка на Кира


В града, който се бори с нощни тревоги за въздушни нападения и прекъсвания на електрозахранването, претоварените лекари казват, че присъствието на доброволците помага на децата.

Те, клоуните, помагат на децата да изместят фокуса си. Това ги кара да забравят за болката си и да не обръщат внимание на сестрите и медицинския персонал, които извършват процедурите. Те оказват психологическа подкрепа, като помагат на децата да се възстановят по-ефективно. 

Валентина Мариаш, главна медицинска сестра на онкологичното отделение

По-рано този месец Световната здравна организация предупреди, че страната е изправена пред задълбочаваща се криза в областта на общественото здраве. Това се дължи на опустошителните ракетни удари и ударите с дронове по електрическата система на страната, както и по болничната инфраструктура.

От началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г. СЗО е регистрирала близо 2000 нападения срещу здравни заведения в Украйна и твърди, че те имат сериозно въздействие.