Медицински експерти: В университетите трябва да се изучава как да се комуникират тежки диагнози
За общуването между лекари и пациенти, как да се изгради доверие помежду им, как да се съобщават и как да се приемат тежките диагнози говорят в ефира на "Добро утро, Европа" Евгения Александрова, Асоциация на пациентите с онкологични заболявания, и Александър Миланов, клиничен социален работник.
"С времето, аз и моите колеги осъзнахме, че всъщност това е цяла наука и не е въпрос на препоръки дадени от телевизионния екран, а нещо, което трябва да се учи в медицинските университети, както се учи на много авторитетни места в света, където се обучават лекари. Ние сме се заели с тази задача много отдавна, правим подобни обучения сред медицинския персонал с ясното съзнание за грижа както за лекарите, така и за пациентите", заяви Александрова.
"Да пуснеш на толкова тежък терен лекаря, който днес ще се срещне с десетки хора и на една част от тях ще трябва да съобщи лоша новина или да поеме проблема на пациента, невъзможността му да разбира смута му в психологическото натоварване и да не си подготвил лекаря за това, е буквално престъпление. Това е една от причините лекарите да прегарят толкова бързо, да губят интерес към работата си и тя да започне да изглежда нехуманна", добави тя.
" На пациента се казва толкова колкото може да понесе и толкова колкото да не се отнема надеждата му.
Защото от едно онкологично заболяване до друго има огромна разлика, от протичането до край има огромна разлика", отбеляза Миланов
Хората четат в интернет, за да се справят с тревожността и за да компенсират липсата на връзка и на информация. Това, което пациентите трябва да знаят, е, че те имат пълното право да искат информация, да изискат необходимото време със своя лекар, да получат това време и да бъдат абсолютно ангажирани достоверно, запознати с това, което се случва с тях", допълни Миланов.
Целия разговор вижте във видеото.