Скопие направи истерия от снимка на Радев и Давкова без северномакедонското знаме
Привикване на българския посланик в Скопие, остри обвинения от опозицията, че е заплашен „националният идентитет“, и буря от реакции в медиите предизвика липсата на северномакедонско знаме на фотографиите от неформалната среща между президентката на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова и българския държавен глава Румен Радев по време на посещението ѝ в София на 13 септември.
Срещата между двамата не беше официална, нито самата визита на Силяновска в страната ни – държавният глава на югозападната ни съседка реши да дойде до София заради постановката „Набуко“ в Софийската опера и балет, с която гостува Националната опера и балет на Република Северна Македония. При подобни частни посещения протоколът не изисква издигане на националния флаг, обясни днес в интервю за БНТ бившият служебен министър на отбраната и настоящ съветник на президента Румен Радев – Димитър Стоянов.
„По време на посещението на президента на РСМ в София не е поставено в гербовата зала на президентството македонското знаме, тъй като визитата на Гордана Силяновска-Давкова беше по повод културно мероприятие – не е нито държавно, нито работно. Такива посещения не изискват стриктно спазване на държавния протокол“, каза Стоянов. Той определи срещата между Радев и Давкова като изключително конструктивна и изтъкна, че е преминала в добър тон, който сега е застрашен заради ненужно създадения от Скопие скандал около липсващото знаме.
Че посещението не е било нито държавно, нито работно, потвърди и самият Радев:
„Нека да е ясно – това не беше нито държавно, нито работно посещение и аз се надявам, че в най-скоро време президентът на РСМ ще направи държавно посещение, което да е с всички официални церемонии по протокол и това ще допринесе и за нашите отношения“, коментира президентът.
Ситуацията с развихрилите се бурни реакции в Скопие става още по-абсурдна с факта, че фотосите с липсващото северномакедонско знаме бяха разпространени и от президентството на РСМ.
Да се намесват знамена в тази ситуация не е коректно. Да разбирам ли, че ако някой държавник от съседна държава дойде да пие кафе в България, трябва да сложим знамената ѝ в заведението? Излишно изостряне на обстановката.
Стоянов посочи още, че на срещата са договорени бъдещи държавни посещения в РСМ и България, което е крачка напред в диалога между двете страни.
Въпреки това днес премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски обяви, че ще бъде връчена протестна нота на българския посланик в Скопие заради липсващия национален флаг.
Истинските им намерения не са българите (да бъдат вписани) в Конституцията, това е най-малкият проблем. Тук нуждата от показване на мускули е много по-голяма. Винаги сме готови да отвърнем добросъседските отношения с доброта, но когато червените линии бъдат прекрачени, трябва да се намесим, както е сега. Затова ще връчим протестна нота на посланика на източната ни съседка.
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ заяви, че правителството му не е реагирало още на 13 септември в знак на уважение към загиналите в този ден български летци при катастрофата край авиобаза „Граф Игнатиево“.
„Не искахме да създаваме напрежение. Преди се мълчеше и никой не се притесняваше и това беше европейската ценност, а сега защо сме реагирали? Затова ще реагираме, може би при всяко преминаване на червената линия. Нямаме намерение да превиваме гръбнака на македонското общество“, закани се Мицкоски. И обеща да пази македонското достойнство от унижения:
„В миналото, когато македонското достойнство се унижаваше и продаваше, тогава мълчаха, превиха гръб и бяха съблазнени от тези, които ни унижаваха и тъпчеха. Сега нещата се решават по дипломатически път и се изпращат протестни ноти. Вече няма да имаме дипломация с превит гръбнак – когато се премине червената линия, трябва да се реагира. Ако не реагирате, изключението ще стане практика“, обеща премиерът на югозападната ни съседка.
В крайна сметка българският посланик Желязко Радуков бе извикан в понеделник в Министерството на външните работи и външната търговията на Северна Македония, където е била изразена загриженост във връзка с „отклонението от договорения протокол за фотографиране на президентите Гордана Силяновска-Давкова и Румен Радев“.
Посланик Радуков не е бил посрещнат от външния министър Тимчо Муцунски, а от директора на Дирекция „Регионални инициативи“, предаде БГНЕС. Ръководителят на дипломатическата ни мисия в Скопие е отказал да му бъде връчена протестна нота, понеже протоколът е спазен.
В разговора с българския посланик е подчертано, че срещата и съвместният обяд на двамата президенти на 13 септември са преминали в приятелска атмосфера.
Освен това посланик Радуков е бил информиран, че МВнР е „неприятно изненадано“ от изказване на Ангел Димитров, председател на българската част на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси.
„Изявлението по същество нарушава принципа, че председателят на експертната комисия не трябва да прави политически изявления за правителството на съседна държава, което е законно избрано. Смятаме, че това изявление е неуместно и неподходящо“, заявиха от външното ведомство на РСМ.
По време на срещата в МВнР посланик Радуков е информиран също така, че Република Северна Македония остава „ангажирана с положителното развитие, насърчаването и укрепването на двустранните отношения и сътрудничеството във всички области от взаимен интерес за двете страни“.
Междувременно доскоро управлявалият СДСМ не пропусна случая, за да отправи нови обвинения срещу управляващите в лицето на ВМРО-ДПМНЕ – този път, че изложили на опасност македонската самобитност и идентичност.
Председателят на СДМС определи срещата между Радев и Давкова като „безрецедентно потъпкване и унижение на достойнството на македонската държава и нейните граждани“.
„За първи път в историята на страната ни македонският президент се срещна с президент на друга държава без никакви държавни символи. За да бъде скандалът още по-голям, на срещата присъства и министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски, който беше само мълчалив свидетел на недостойната и унизителна постъпка. Очевидно е, че никой представител на македонската делегация не е реагирал на това унизително поведение. Докато у дома се изявяват като големи патриоти, буквално на първата си среща в София те гордо позираха пред българското знаме, но не и пред македонското. Нито на срещата на (Силяновска-) Давкова с Радев, нито на срещите на министрите на Мицкоски с колегите им от България не е имало национален флаг”, написа във фейсбук Венко Филипче.