Ще бъдат ли отворени старите мини за злато в Колорадо?
Над историческото планинско градче Лийдвил в Колорадо се издигат купчини минни отпадъци - наследство от златните и сребърните мини, които замърсяват басейна на река Арканзас повече от век след дните на разцвет на града.
Маргарита Переа е чувала истории за река, която е била толкова токсична, че е променяла цветовете си. „Спомням си съседите, които разказваха, че реката е била оранжева и как се е почиствала, а после отново е ставала оранжева“.
Агенцията за опазване на околната среда почиства района от десетилетия. А сега една новосъздадена компания, наречена "Си Джей Кей Мийлинг", твърди, че може да помогне. Служейки си с по-съвременни технологии, ще използва купчините отпадъци, изхвърлена преди десетилетия, за да извлече повече злато и сребро от рудата. Отпадъците ще бъдат транспортирани с камиони до близка мелница, ще бъдат раздробени на прах и ще бъдат изкиснати в цианид, за да бъдат изцедени следите от ценни метали.
Идеята за преработка на стари отпадъци е толкова стара, колкото и самият добив. Днес ние се връщаме и казваме, че тези отпадъци имат стойност. И което е по-важно, те трябва да бъдат изчистени.
И ако поддръжниците на идеята казват, че това е пример за кръгова икономика и екологична инициатива, местните жители изпитват дълбоки съмнения към предложението.
Седим в река, в която допреди 20 години рибите не можеха да оцелеят. Защо да рискуваме отново?
Всъщност процесът на преработка, предложен от компанията, не води до премахване на минните отпадъци. След всеки тон смляна руда ще останат един тон отпадъци - без няколко унции злато.
А Лийдвил – постоянен дом за около 2600 души и на Националния музей на минното дело – е най-високо разположеният град в Америка на над 3 хиляди метра височина. И вече изгражда нова идентичност – като Мека за екстремни и планински спортове.