Политика

Анализатори за решението на „Да, България“: Здравият разум надделя, но има бомба със закъснител

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

На фона на предстоящите предсрочни парламентарни избори продължават политическите вълнения в страната. Важните теми от последните седмици, свързани с партийните противопоставяния, началото на регистрацията в ЦИК, организирането на изборния ден и очакванията след вота през октомври, коментират в ефира на „Добро утро, Европа“ Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК и Васил Тончев, изпълнителен директор на агенция „Сова Харис“.

 

„Решението, което трябваше да вземе Централната избирателна комисия в понеделник, никак не беше леко. Всички станахме свидетели на противопоставането на двете крила на една политическа партия в един много обикновен процес, какъвто e именно подаването на документи за участие в поредните предсрочни избори. Нека да подчертавам, че това не означава регистрация. Това означава просто входиране на документи.“, отбеляза Пенева. „Но бяхме свидетели на едно решение, което не мисля, че удовлетворява която и да е от страните.“

„Добре е, че в тези времена на усилено политическо противопоставяне не се посегна отново към някоя разпоредба на изборния кодекс, която някоя политическа партия може да реши, че ще бъде в нейна полза. Имаме една консистентност на законодателството, колкото и да е недобро то. Тази консистентност ще помогне на изборната администрация да се облегне на опита си от неколкократно проведените предсрочни избори, така че да имаме поне яснота кой какво трябва да прави в изборния ден и след това по отношение на преброяването на резултатите.“, обясни Пенева.

„Там здравият разум надделя в този момент, но има бомба със закъснител“, коментира Васил Тончев решението на Националния съвет на "Да, България" да остане в коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). „Според мен това, че „Демократи за силна България“ се съгласиха на тези условия, доведе и до това, че и „Да, България“ просто нямаха друг изход, но в бъдеще тези неща там трябва да се преразгледат, иначе ще водят до напрежение.“

„Все пак се надявам, да има доста по-сериозен контрол по отношение на купения вот, каквито знаем, че на последните избори нямаше. Това ще означава още 150-200 хиляди гласа по-малко. Освен това, това, което става в различните политически субекти, в повечето от тях, също ще доведе до отлив. Така че за мен голямата изненада на миналите избори бяха тези 300-400 хиляди гласа, които отидоха по-малко.“, сподели Тончев. „Докъде ще стигнем, сега не ми е ясно, но опасенията са ми, че можем да слезем и под 2 милиона, което вече ще бъде действително масово оттегляне на българския избирател от това, което му предлагат политическите субекти.“

 

Целия разговор вижте във видеото.