Общество

Кабинетът отпуска над 180 млн. лв. за по-високи заплати в университетите

От Euronews България Euronews България
Sofia University SU Universitet BGNES Снимка: БГНЕС, архив

Служебното правителство отпуска 184 млн. лева за възнаграждения във висшите държавни училища и научните организации. Това стана ясно от брифинг в Министерския съвет. Служебният премиер Димитър Главчев уточни, че постановлението за това е прието днес на подпис от правителството.

„Като дадохме първите милиони, казахме, че ще продължим, защото така се бяхме уговорили със синдикатите, посочи премиерът. Увеличението ще бъде считано от 1 април т.г.“, съобщиха малко по-рано от правителствената информационна служба.

„Избързахме, тъй като не знаем какво ще се реши. Знаете в каква процедура са сега по сформиране на правителство, по решение на президента, и за да не кажат хората „те се скриха и не си изпълниха обещанието“, решихме да го направим в такъв спешен порядък, за да са спокойни и синдикатите, и хората от академичния състав“, каза още Главчев.

„Това е един акт на Министерския съвет, който е свързан с важна политика по отношение на развитието на висшето образование и научните изследвания в България“, каза служебният образователен министър проф. Галин Цоков.

Той припомни, че преди няколко месеца са отпуснати близо 80 милиона лева за повишаване на заплатите на академичния състав, както и на академичния състав с непреподавателски функции.

„Тези нови 184 милиона лева ще доведат до това, че заплатата на най-ниската академична длъжност асистент ще нарасне до 2 516 лева“, коментира проф. Цоков. Образователният министър акцентира, че по този начин, за период от една година, заплатата на асистентите ще се увеличи с хиляда лева, което е сериозна инвестиция в младостта, интелекта и бъдещето на България.

„Вече водим разговори със социалните партньори и Съвета на ректорите за това средствата, които са за достигане на тези 180 процента от средната брутна работна заплата, като възнаграждение на академичния състав, да не бъдат дадени на брой хабилитирани лица, преподаватели или асистенти, а да бъдат разпределени съобразно два основни коефицента'“, обясни министър Цоков, цитиран от БТА.

По думите му единият коефицент е свързан с увеличаването на най-ниско финансираните професионални направления досега, а вторият е насочен към това разпределението на средствата по висши училища да бъде съобразно коефицентът за качество. По този начин повече средства ще получат висши училища и университети с по-високо качество на обучение.