Малки електрически самолети могат да направят революция в авиацията
Тази гледка бързо ще стане обичайна в бъдещето, твърдят производители на самолети.
Полетът ще става бързо, без усилие, а пътниците ще бъдат превозвани от точка А до точка Б още преди да си направили плановете.
Компанията Supernal, в която инвестира автомобилният гигант "Хюндай", показа концептуален електрически самолет, който може да революционизира полетите.
Идеята зад "e-такси" е, че то може бързо да заобиколи задръстванията долу, в центъра на градовете.
Това, което виждате зад нас, е електронен електрически самолет, с вертикално излитане и кацане. Наричаме го EV-TOL. Целта му е промяна на начина, по който хората се придвижват. Той има пробег от около 60 мили, скоростта му е 120 мили в час. Може да ви превози на къси разстояния, например през трафика в града, с лекота и комфорт. Летенето с него е изключително безопасно и ще промени начина, по който се придвижваме в големите градове.
Изцяло електрическият самолет има ротори, които позволяват вертикално излитане, без да е необходима писта.
Когато технологията за автономно управление стане общодостъпна, тя ще бъде внедрена в EV-TOL.
Конкурент на това превозно средство е друг електрически самолет, дело на германската компания Lilium. Той също ще излита и каца вертикално.
Това е прототип на електрическо превозно средство EV-TOL, с вертикално излитане и кацане. То не се задвижва от ротори, а от вентилатори, лети на батерии. Размахът на крилете му е 14 метра, дължината му е 8 метра, тежи 3.3 тона. Може да превозва 6 души на 175 км със средна скорост от 250 км/ч. Производствените разходи са толкова ниски, че можете да предложите цена на билета под 2 долара за километър.
EV-TOL на Lilium ще работи с нулеви въглеродни емисии и минимален шум. Преди две години прототип на самолета беше тестван дистанционно над ненаселена област в Андалусия, Испания. Превръщането на такива превозни средства в реалност обаче ще изисква определени зони, които могат да поддържат безопасното им кацане и излитане. Наред с предизвикателствата пред масовото производство на самолети.
Двата модела привлякоха голямо внимание на международното авиоизложение във Фарнбъро, Великобритания.