Управата на Атина търси начини за справяне с големия брой посетители
Градовете в Европа предприемат мерки за справяне със свръхтуризма. През последните две години проблемът е очевиден и в Атина. Преди няколко години целта беше туристите да бъдат в столицата през цялата година. Сега целта е постигната, но на каква цена?
Много квартали на Атина са окупирани от туристи. Ярък пример е Кукаки, красив квартал, който е превърнат в голяма зона с апартаменти за краткосрочно отдаване под наем. Там вече няма постоянни жители на града.
Фей Дулгкери, Атина: През 2023 г. Атина е посрещнала над 7 милиона туристи, а тази година този брой се очаква да се увеличи с 20%. Това увеличение се отразява на много области от социалния живот на града и не винаги положително.
Цените на наемите драстично са се увеличили, особено ако са в близост до метрото.
Вярно е, че има голям проблем с предлагането на недвижими имоти. Търсенето на имоти под наем е пет пъти по-голямо от предлагането.
Наскоро Барселона предприе мерки срещу краткосрочното отдаване под наем. Атина иска да направи още една крачка напред и обмисля по-цялостен подход.
Всички тези усилия в областта на туризма означават твърде малко във финансово отношение за града. Всеки посетител носи на града по 0,4 евро общо.Трябва да намерим начин да направим туризма жизнеспособен, така че той да не създава допълнително засилване на неравенствата в града.
Според експерти тепърва предстои управата на града да измисли адекватен начин за справяне на този проблем.
Барселона се задъхва - стотици хора поискаха по-ефективно управление на туристическия поток
Стотици жители на Барселона се включиха в протест срещу свръхтуризма, причиняващ много проблеми на града.
Над 150 организации и сдружения поискаха броят на международните туристи да се управлява по-ефективно.
Символично бяха запечатани входове на хотели и ресторанти.
Демонстрацията в Барселона последва подобни срещу свръхтуризма в Майорка и на Канарските острови.