Борисов отписа проектокабинета си и поиска прекратяване на дебата
Вече повече от три часа депутатите обсъждат предложените от първата политическа сила в Народното събрание ГЕРБ-СДС структура и състав на Министерски съвет.
В началото на разискванията номинираният за министър-председател Росен Желязков представи структурата и персоналния състав на проекта за кабинет, като заяви, че една от неговите цели е да възстанови ефективното държавно управление, предаде БТА.
"Предлагам сформиране на правителство с ясен политически мандат", каза Желязков.
Пред народните представители Росен Желязков заяви, че през 90-а година има 83% участие на избирателите в изборния процес, за да стигне до 34% през последните избори. 2021 г. е белязана с четири избора – три парламентарни и едни президентски.
"За преодоляване на тази тенденция аз предлагам сформиране на правителство с ясен политически мандат и приоритети за защита и развитието на националните ни интереси, в това число чрез принадлежността на България към европейската ценностна система, базирана на равноправното ни членство в ЕС и НАТО", посочи кандидатът за премиер.
"Днес ни се предлага правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски", коментира председателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков.
Борисов от своя страна заяви, че предлага да се прекрати гласуването на кабинета. „Да благодарим на служебния кабинет, че са дошли и да отиваме да агитираме, да молим за прошка“, заяви от трибуната на Народното събрание лидерът на ГЕРБ.
"Защо точно тези министри са подбрани, на какъв принцип, имаше ли изобщо преговори и, ако да, кога и с кого", попита Денков. "Наистина ли ни предлагат отново същите министри със същите схеми, които предизвикаха протестите през 2020-21 г., както и министри от 2013 г., когато Пламен Горанов от Варна се запали и загина на протест срещу правителството „Борисов 1“, добави председателят на ПГ на ПП-ДБ.
В отговор лидерът на ГЕРБ заяви, че в трудни ситуации двете формации са се подкрепяли взаимно и „ако е имало ползи, те са общи, ако е имало вреди-пак са общи“.
"Г-н Денков, няма да Ви позволя да ни прикрепяте с ДПС по никакъв начин, подчерта Борисов. И не е нужно да губим времето и на президентската двойка, и на Негово светейшество, на уважаемите дипломати и на Съвета и съдебната власт. От казаното дотук имахме нужда от осъзната подкрепа от 10-ина или колкото трябва депутати от вас, да си понесем цялата отговорност, както г-н Костадинов каза – „което са дали българските избиратели“, заяви лидерът на ГЕРБ. Той отново коментира, че избирателната система е такава, че се е стигнало до „това зацикляне“ и спомена за решението, което е взето от Гърция. Борисов се обърна и към ДПС, като им благодари за подкрепата, но напомни, че ГЕРБ вече е заявила, че няма да подкрепи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. И трети няма да подкрепим, защото не е логично партии с по 5-6% да доминират над първите. То не е демократично, въпреки че се отнасям с уважение към вашите избиратели, каза още лидерът на ГЕРБ за по-малките формации в парламента. Борисов коментира и ролята на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, определяйки го като „новата силна фигура в този парламент“, посочвайки, че не казва това с ирония. Според него, ако „Възраждане“ получи третия мандат, правителство ще има. „Вече има мнозинство такова, днес цял ден го виждам“, аргументира мнението си Борисов.
След изказването на Борисов последваха реакции в пленарната зала. Георги Свиленски („БСП за България“) заяви, че не трябва да се прекратява дебатът, а всеки народен представител има право да се изкаже по обсъжданите точки. Г-н Борисов да прочете правилника, заръча той.
Кирил Петков (ПП-ДБ) каза, че чутото от Борисов би било много конструктивно, ако е поискал прошка, че през всичките години съдебната реформа не влезе реално в сила; че службите не работят за българския народ; че всеки пункт в индекса за корупция е равен на 700 лв. средна работна заплата на всеки българин; че не си спази уговорката; че два пъти свали редовно правителство. Депутатът се извини за това, че реформите не са поставени за приемане още в първия месец на предходния кабинет. Петков се обърна към избирателите на формацията с уверението, че ще бъдат постоянни и конструктивни и никой няма да си мисли, че може ПП-ДБ да е коалиционен партньор без реформите, които спомена.
Ние сме втори, но ще подкрепим мандата на първия, ще вземем втория и ще решим какво ще правим с него, заяви заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев при дебатите по проектокабинета "Желязков". Ние от ДПС ще постъпим държавнически и при първия, и при втория, и при третия мандат, увери той. Цонев подчерта, че от ДПС няма да водят разговори с "Възраждане", но с останалите са готови на диалог.
Отговорността е на всички - на първата, втората политическа сила и на всички останали, подчерта Цонев. По думите му действията на ПГ на ДПС почиват на политическата логика, на това, което са чули от избирателите.
„Решението, което днес трябва да вземем, е да не подкрепим това правителство“, заяви в декларация от парламентарната трибуна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той посочи, че основният въпрос е "можем ли да намерим общо мнозинство, което да изключва ДПС".
Костадинов обясни, че няма нищо лошо във възможността да се отиде на нови избори. Най-хубавото нещо на демокрацията е възможността за право на избор, каза Костадинов. По думите му поредицата от избори не е криза, а "очистителен процес", в който старите зависимости потъват и умират. Големият въпрос е дали ние ще желаем да ги отделим от тялото на българската държава, каза още той.
"Подхождаме с нужното уважение към нашия основен опонент през последните 15 години – политическа партия ГЕРБ, за това, че правят опит да съставят кабинет. Заедно с това нашата позиция е пределно ясна - казали сме не един път и не два пъти, че ние не можем да подкрепим такъв кабинет", заяви председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов.
Той коментира заявените три приоритета на проектокабинета „Желязков“ и заяви, че тези приоритети не могат да получат гласовете на „БСП за България“.
"Няма да подкрепим този кабинет - ще гласуваме против", заяви Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“.
Йорданов заяви, че излизането от кризата, в която очевидно е държавата, може да стане само с експертен кабинет с ясна програма и този кабинет да има широка парламентарна подкрепа. По думите му кабинетът не може да бъде доминиран от една или друга политическа сила. Няма партия с необходимите гласове, която да доминира над останалите, добави той.
"Вие не сте показали и грам покаяние за всичко, което сътворихте досега, за да твърдите, че ще подобрите нещо. Вие само бавно унищожавате България, за да можете да я продадете и да се откупите", коментира народният представител от „Величие“ Красимира Катинчарова.
"Аз съм нова в това, нямам опит като народен представител, но съм наблюдавала какво се случва, какви са последствията от вашите решения тук", заяви депутатът.