Политика

Трус в ДПС: Пеевски обяви подкрепа за кабинета „Желязков“, въпреки контрауказанията на Доган

От Euronews България Euronews България

Има ли разрив между Делян Пеевски и Ахмед Доган и колко голям е той – този въпрос избухна с нова сила броени часове преди гласуването на проектокабинета „Желязков“ на ГЕРБ-СДС.

Повод за засилване на спекулациите по темата даде самият Пеевски, който заяви, че почетният председател на ДПС Ахмед Доган се е опитал да препоръча да не се подкрепя правителството на ГЕРБ, но хората искали редовен кабинет и трябвало да го получат.

„Такова нещо се опита да направи, аз ще изпълня волята на хората. Хората в цялата страна съм ги видял, искат правителство. България трябва да има правителство“, каза Пеевски от Народното събрание в отговор на журналистически въпрос.

„Ние трябва да се грижим за нашите хора. Аз като лидер на ДПС съм отговорен само пред хората на ДПС“, каза още Пеевски. По думите му това е спазване на устава на партията.

ДПС се управлява от своя председател“, напомни също той. На въпрос дали има разрив между него и Доган, Пеевски отговори: „В личен план – не. В партиен план – ще изпълня волята на хората. ДПС трябва да изпълни волята на своите избиратели. Нашите избиратели са ни пратили тук, за да имаме правителство. Ако няма правителство с първия, втория или третия мандат, подаряваме на Путин България“, заяви Пеевски, цитиран от БТА.

По-рано днес в свое телевизионно участие депутатът от ДПС Рамадан Аталай, който малко по-късно бе изключен от парламентарната група на Движението с 44 „за“, обяви, че отношенията между лидера и почетния председател са в разлом.

Причината за случващото се, според Аталай, е че Делян Пеевски в момента се разпорежда с ДПС като лична фирма и отстранява хора, които са близки до Ахмед Доган.

Преди дни от областната структура на партията в Пловдив, откъдето Рамадан Аталай е избран за депутат, обявиха, че свалят доверието си към него заради лоши изборни резултати.

Дългогодишният депутат показа имейл от Доган до Пеевски, в който става ясно, че почетният председател настоява за „ясни председатели, както в партията, така и в парламентарната група – Пеевски и Чакъров, тоест съпредседателско участие в преговорния процес, общи решения със задължителни два подписа и в евентуално коалиционно правителство всичко трябва да се легитимира, подкрепено с подпис на двамата председатели“.

Едноличното управление притеснява господин Доган, затова, че не функционират органите на ДПС – Централен съвет и Оперативното бюро, допълни Рамадан Аталай.

Той обяви, че въпреки призивите да се оттегли, ще остане в парламента.

По думите му има директно разпореждане от почетния председател парламентарната група на ДПС да не подкрепя правителството. Причините – че ДПС не са поканени на разговори, не са подписани абсолютно никакви коалиционни споразумения, не са описани програма и това правителство няма никаква визия за развитието на държавата.

След изборите на 9 юни и сформирането на парламентарните групи, от тази на ДПС беше изключен Айсел Руфад, избрана за народен представител от Шумен. Парламентът също така прекрати и пълномощията на Филиз Хюсменова като народен представител от ДПС от 3-ти многомандатен избирателен район-Варненски.

А днес решението за изключването на Аталай от парламентарната групата на Движението бе взето с 44 гласа „за“. Протоколът бе прочетен от Росица Кирова, както и придружаващото писмо от председателя на парламентарната група Делян Пеевски, с което той уведомява председателя на парламента за промяната в състава на групата.

 

Среща с турския посланик час преди гласуването в парламента

Буквално час преди насроченото гласуване в парламента на проектокабинета „Желязков“ пресцентърът на ДПС обяви, че съпредседателите на Движението Делян Пеевски и Джевдет Чакъров са провели среща с посланика на Турция у нас Мехмет Уянък.

Съгласно написаното в публикацията на фейсбук страницата на ДПС на срещата „преминала в приятелска атмосфера“, са били обсъдени добросъседските отношения между България и Турция, геополитическата ситуация в Европа и света, „както и необходимостта от политическа стабилност в региона, заради ключовото му значение за сигурността“.

Съпредседателите и посланика са разговаряли още за задълбочаване на икономическите и бизнес взаимоотношения между страните, за постигане на по-интензивен стокообмен и икономически растеж. Тема на разговорите е била и сътрудничеството между държавите за решаването на проблемите на двойните граждани и необходимостта от засилване на междукултурните връзки между България и Турция.